Petr Kaňa

Může mě novinář vyfotit a fotku zveřejnit?

Nemusí to být tak, že by fotil přímo mně, ale třeba by fotil více lidí a mezi nimi bych byl já a byl by mi vidět obličej.

Nejlepší odpověď
Emefej

Ano, může. Při focení pro zpravodajské, vědecké a statistické účely není vyžadován souhlas fotografovaného.

Další odpovědi
ivzez

Souhlasím s Emefejem, pro zpravodajský účel nepotřebuje novinář souhlas fotografovaných o­sob.

tony2412

Na veřejném prostranství může.

led

Pokiaľ novinárovi náhodne vleziete do záberu, ako komparz, dekorácia, dekoračný materiál, ako doplnok iného dôležitého objektu, novinár nepotrebuje mať váš súhlas. ale… ak vás pri fotografovaní papalášskeho prejavu odfotí, ako močíte v kroví, alebo obedujete na kapote papalášovho auta a to chce zverejniť, váš súhlas potrebuje.

ivzez

Led,
kdyby chtěl novinář zdokumentovat jak velký zájem vzbudil papalášův
projev u veřejnosti, nešlo by i v uvedených příkladech o zpravodajství?

led

Ani informácia o papalášov prejav nemusí ukazovať to, čo k prejavu nepatrí.
Zhodou okolnosti túto otázku sme kedysi (za tohto zriadenia) riešili aj s právnikmi a novinármi. Jestvuje novinárska etika, žiaľ, v našich zemepisných súradniciach dosť neznáma.
To, čo som napísala ako extrémny prípad (naozaj sa stal, aj keď nie u nás) robia len snáď paparazzi a písálkovia naháňajúci čokoľvek pre svoju slávu, bez ohľadu na dôsledky , aj za cenu smrti ich obete (princezná Diana) a nie, to čo je dôležité.
Mala som podobný prípad, keď istá súkromná televízia ma nakrúcala počas tragickej situácie a napriek jasnému zákazu zábery odvysielala. Následný spor síce prehrala, ale vzniknutú škodu už nebolo možné vrátiť späť…

ivzez

Nemínila jsem informaci o papalášově projevu, ale o zajímavosti (působení) papalášova projevu pro (na) veřejnost.
Obě činnosti, jež jste zmínila ve své odpovědi podle mne krásně vystihují nezájem/lhostej­nost, …

K novinářské etice: I Blesk má „právo na život“.

led

Blesk je tiež jeden z tých pseudonovinárskych novín. Hnus!

led

Iný príklad o novinárskej etike,
istá TV nakrúcala v Prahe akciu, keď zbadali, že som nespokojná s namiereným objektívom vo vysielaní tento záber bol vystrihnutý. Pri strihaní urobili jednoduchý strih s preskokom na iný záber.