jsemjá

Může být presidentem člověk, který byl ve vězení?

Včera mě to napadlo.

Může člověk, který byl ve vězení, být prezident?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Samozřejmě. V ČR je to skoro tradice: Z jedenácti českých (československých) prezidentů byli čtyři ve vězení před tím, než se stali prezidentem, jeden byl zavřen po odvolání z funkce a na jednoho byl vydán zatykač
.
Ti čtyří, kteří seděli ještě před výkonem funkce:

  • Antonín Zápotocký
  • Ludvík Svoboda
  • Gustáv Husák
  • Václav Havel

Další odpovědi
Hufnágl

Ano. Třeba Husák nebo Václav Flaška.

aliendrone

Jo, naši prezidenti byli kujóni. :)

  1. Masaryk – stíhán v exilu za velezradu (tzv. „hrdelní zločin“)
  2. Beneš – stíhán v exilu za velezradu (tzv. „hrdelní zločin“)
  3. Hácha – zemřel ve vazbě (Benešovy dekrety)
  4. Gottwald – stíhán za dezerci (tzv. „hrdelní zločin“), nějaká ta neplecha („organizátorská činnost“ – minimálně 3 dny ve vězení)
  5. Zápotocký – za 1. republiky 18 měsíců „organizátorská činnost“ (odseděl 9 > amnestie), za protektorátu rekreačně-kulturní a naučný pobyt v Sachsenhausenu
  6. Novotný – rekreačně-kulturní a naučný pobyt Mauthausen
  7. Svoboda – vazebně stíhán (podezření ze spiknutí proti lidovědemokra­tickému zřízení, resp. „sabotáž“)
  8. Husák – odsouzen na doživotí za velezradu a špionáž (cca 9 let vězněn)
  9. pašík Vašík Čekámvysokouvodu – podvratná činnost (4roky, předčasně propuštěn ze „zdravotních důvodů“)

10, 11) Klaus, Zeman – FLÁKAČI zanedbávající tradice

Stačí? ;) :D :D

Rokio

Ano, takovým byl například Václav Havel.

cukrar

Ano, může být prezident, což ukazuje historie po celé zeměkouli.

Jen hulváti komolí jména jiných.

jsemjá

děkuji

Hufnágl

Pepa25
Ludvík Svoboda nebyl vězněn, ale vazebně stíhán a to je rozdíl.