ozzius

Musím si platit dálkové studium?

Dobrý den,
mám dotaz, jsem hlupák a nepřipravil jsem se ani na jednu ze záverečných zkoušek, teď byl poslední termín, písemné mám za sebou (pravděpodobně neúspěch) a ustní mě teprve čekají.
Chci si dálkově udělat učiliště v HK (link http://www.hra­debni.cz/obory ) a nevím, zda-li jako pracující si to nemusím platit. Je mi teprve 21, takže nárok bych na to měl mít, ale není to jen u denního studia?
Na stránkách jsem ohledně školného nenašel, nemusí se to třeba platit státu?
Děkuji za odpovědi…

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl jste, zda chcete jít na učební obor nebo obor s maturitou.

Dále záleží na tom, pokud budete pracovat, zda vám zaměstnavatel poskytne volno, možnost nadpacování, i když výuka bývá zpravdila ve dnech volna.

Existují různé formy studia pro pracujících. Všechno si předem prověřte.
http://www.nic­m.cz/jak-mohu-studovat-pri-zamestnani

Placení
„Se školným se setkáte na soukromých i veřejných školách. Rok studia stojí většinou mezi 8 až 18 tisíci korunami. Některé střední školy nabízejí splátkové kalendáře nebo slevy při zaplacení školného s předstihem.“
http://www.pra­ce.cz/poradna/ak­tuality/detail/ar­ticle/maturita-pri-praci-da-se-zvladnout/

Pročtěte si i informaci o zdravotním pojištění.
http://www.fsv­.cuni.cz/FSVTEMP-1637-version1-zdravotni_pojis­teni_aktualni­.pdf

Informace o nezaopatřeném dítěte a jeho zvýhodněníl či nezvýhodnění při studiu do 26 let
https://portal­.pohoda.cz/da­ne-ucetnictvi-mzdy/dan-z-prijmu/danove-zvyhodneni-na-dite-od-1-1

Proberte si všechno s rodiči a pak se rozhodněte, co je pro vás výhodnější – denní studium, nebo při zaměstnání?

Další odpovědi
msi

Ahoj ozzius: Na hradebce (ted už sloucena s prumyslovkou), jsem studoval ucnak a nastavbu. Povím ti to jak to je přesně: Jesi pudeš dálkově, tak jsi povinný platit. (i přesto, že ti není nad 26 let) Pokud na denní, tak platit nebudeš.
Kdybych ti měl poradit jaký obor studovat, tak aby jsi během 3 let dostal (svařečák, případně řidičák) tak ti poradím ve zprávách.. Jinak je velice volná a nenáročné studium na hradebce.
Doporučuju ti dodělat to, co jsi studoval, pkud je to možné ještě. Pokud ne, nech si uznat to stuium neuspesne a daj te rovnou do druháku, pokud je to podobný obor jo..
Hele je super, že teď máš rozum a chceš si udělat aspon ten učňák. Doporučuji ti denní studium – zámečník nebo autoklempyr nebo pak elektrikář (elektrikáře pouze pokud máš vztah k elektrotechnice).
Úplně nejlepší by bylo udělat maturitní obor – Mechanik seřizovač (tady se uci na cnc a v autocadu,.. jistě pak najdeš zaměstnání za slušný peníz)

Válek Petr

Nejsem si jistý, ale myslím, že do 26 let to hradí stát.

da ny

Pokud jde o školu (učiliště) státní, nabízející dálkové studium obvykle se školné neplatí. Pokud budete řádně přijat ke studiu (splníte podmínky přijímacího řízení), můžete studovat zdarma i ve 30 nebo 40 letech ;).
Pokud chodíte do zaměstnání, je za Vás odváděno zdravotní i sociální pojištění a není třeba nic zjišťovat.
Pokud nebudete zaměstnán a budete studovat dálkově, nebudete mít statut studenta a pak si musíte sám platit zákonné ZP! Rodiče nebudou mít daňovou úlevu a vy žádné studentské výhody. Ty se týkají jen prezenčního studia a bakalářského „kombinovaného“ studia, pokud student nechodí do zaměstnání.

Statut studenta mít nebudete, i když je možný do 26 let věku, ovšem za splnění daných podmínek.
Výuka probíhá o víkendových dnech, ale i v pátek nebo jiný všední den (zkoušky, praxe).
Zaměstnavatel není povinnen Vás uvoňovat. Zjistěte si, zda Vám poskytne dovolenou (neplacené volno), zda si můžete vyměnit nebo napracovat směnu.
Pokud byste měnil zaměstnání, upozorněte na studium a požádejte/optejte se , zda bude vstřícný. Někdy je studium přímo v zájmu zaměstnavatele, bude s tím počítat… Pomže Vám.