Malvína

Musí zaměstnanec doplácet na zdravotní pojištění za jeden den neplaceného volna?

Jeden den neplaceného volna. Musím jako zaměstnanec doplácet zdravotní pojištění? Dohledala jsem, že to platí zaměstnavatel, ale většinou se píše o neplaceném volnu v řádu týdnů, specifika pro jeden den jsem nenašla. Máte někdo zkušenost? Díky

Nejlepší odpověď
marci1

VZP uvádí:
„Po dobu neplaceného volna jste nadále zaměstnancem a zdravotní pojištění za zaměstnance je VŽDY hrazeno prostřednictvím zaměstnavatele.“ 😄
https://www.vzp­.cz/o-nas/nejcasteji-resite/otazka/pokud-budu-mit-v-zamestnani-neplacene-volno-jak-to-bude-s-platbou-zdravotniho-pojisteni

Další odpovědi
da ny

Vy byste ze svých prostředků doplácela ZP jen v případě:
„Pokud by byl dosažený příjem nižší, než je minimální mzda, musí být zaplaceno pojistné z dosaženého příjmu plus pojistné vypočtené z rozdílu minimálního a skutečného vyměřovacího základu“
1 den neplaceného volna by „byl ve hře“, jen v případě minimální mzdy. Tam by pak do zákonem stanovené minimální částky pár korun chybělo.
Po ročním zúčtování by mohlo být strženo ze mzdy.
U kratších úvazků, kdy nedochází k odvodu minimálního ZP, a příjem je v měsíci nižší, než je minimální mzda. Doplácí zaměstnanec rozdíl. Pokud není zároveň také státním pojištěncem.

Filip84

Ona je podstatná úplně jiná věc.

Jedna věc je tzv. neplacené volno, pokud máš na něj právo podle zákoníku práce. Pak, samozřejmě, nedoplácíš nic, protože platí obecná zásada, že závislá činnost se vykonává nákladem, a na obchodní risiko, toho, kdo jí zjednal.

Druhá věc je tzv. neplacené volno, které je výsledkem dohody zaměstnance a zaměstnavatele. Jinými slovy, nemáš na něj právo podle práva, ale požádáš zaměstnavatele, zaměstnavatel dá Tvé žádosti místo, a tedy se na něm dohodnete. Pak jsou, ovšem, věcí dohody i tyto náležitosti. Opět, platí obecná zásada, že závislá činnost se vykonává nákladem toho, kdo jí zjednal a slušný a solidní zaměstnavatel by – zvlášť při jednodenní nepřítomnosti – neměl takovou banalitu řešit. Ale protože nejde o věc danou platným právem, leč věc vaší dohody, je záležitostí vaši dohody i toto.