Pietr Gdansk

Musí rodič platící alimenty platit i jiné výdaje?

Ahoj přátelé. Nejsem ani matka samoživitelka a ani otec s flaškou, ale syn těhlech dvou. Dostal jsem možnost vycestovat pod jednou organizací do jiné země na rok trvající studijní pobyt, ovšem cena není nejnižší i přes to, že mám částečné stipendium. Byl bych rád, kdyby matka nemusela platit vše, jako vždy. Otec se cuká, kdy může, 10 let platil 4násobně nižší alimenty. Každopádně, je možnost z právního hlediska dožadovat o spoluúčast na placení pobytu?

Pro pacienty: Sám chodím na mnoho brigád, abych část minimálně zacáloval, protože mi přijde blbé vše nechat jen na matce. Díky.

Odpovědi
ivzez

Rodiče vůči Vám mají vyživovací povinnost,
ale nejsou povinni Vám hradit studium v zahraničí
nebo na soukromé škole apod.

Obzvláště, pokud by se kvůli tomu měli zadlužit,
nebo by to mělo negativní dopad na další osoby
(museli by např. něco odepřít Vašim sourozencům).

Poradila bych najít si školu s plným stipendiem,
případně si v zahraničí ke stipendiu přivydělat.

Mé dceři stipendium pokrylo celý studijní pobyt v zahraničí,
ale protože kromě studia chtěla i cestovat, přivydělávala si.
Je to už sice několik let, ale myslím, že se podmínky zatím
výrazněji nezměnily.

K nízkému výživnému:
Jste-li plnoletý, můžete soudu návrh na zvýšení výživného od otce podat sám, jinak by návrh musela podat Vaše matka. Nárokovat lze až tři roky zpětně.

da ny

Po otci můžete sám požadovat odpovídající výživné jeho možnostem/příjmům.
Případně výši jeho majetku (někteří movití OSVČ jsou papírově „zralí na sociální dávky“)
V rámci dobrých rodinných vztahů může rodič, s vyživovací povinností, dle svého uvážení přispět (s ohledem na své možnosti), též na věci zbytné.

Z právního hlediska na zbytné „výstřelky“ nárok nemáte.

Moje dcera si chuť na studijní pobyt v zahraničí, pro finanční náročnost nechala „zajít“. (otec je velmi dobře spolupracující). Na brigády z časových důvofů, při náročném studiu na 2 fakultách, praktikách v laboratořích, pokusech (další čas v laboratořích) chodit nemohla… …

Jak píše ivzez: „Poradila bych najít si školu s plným stipendiem,
případně si v zahraničí ke stipendiu přivydělat.“
.