klaraaa.85

Musí každý ortoped operovat?

Dobrý den, uvažuji nad studiem ortopedie a chtěla bych se zeptat, jestli si po vystudování mohu určit, zda chci dělat pouze v ordinaci a nevykonávat operace, protože těm bych se ráda vyvarovala, jen nevím, jestli je to možné.

Odpovědi
nyjono

Nemusí.
Může diagnostikovat a doporučit léčku.
Případně třeba provést obstřik apod.

da ny

Většinou ano.
Až když něco umí a má svou privátní praxi, pak někteří neoperují.
Na služby do nemocnic sloužit chodí všichni. Měli by alespoň umět „držet
háky“, v případě akutní neodkladné operace v době služby.
Pokud je nedostatek lékařů v oboru, spokojí se i nemocnice i s „!Cvachem“
na ambulanci, kterého k operaci nepustí.

Hufnágl

Ke studium ortopedie patří i praxe, to znamená, že lékař musí poznat anatomii kostry i při operaci. Neznám takového lékaře, který by byl pouze v ordinaci a nezúčasnil se operací.

nyjono

Já jo, znám ortopedy, kteří neoperují. Mají ordinaci na poliklinice.
Ale znalost anatomie je potřebná, to ano. A ne jen pro ortopedy.

klaraaa.85

To jsem ráda. S praxemi s operacemi při studiu počítám, ale potom bych se v práci chtěla zaobírat právě spíše diagnostikami (skoliózy atd.), tak doufám, že lze najít zaměstnání jako neoperační ortoped.

da ny

Projít si tím musí každý. Později může pracovat v lázních, RHB zařízeních apod.
. Tam se operacím vyhne. Nejprve však musí mít atestaci v oboru.
Tu nezíská dříve jak za 3 roky praxe na akreditovaném pracovišti (!) v nemocnici.
Součástí je účast u různých druhů operací na ortop. odd.

da ny

Moc si od toho neslibujte! Na 90% se s ortopedem počítá k operacím.
„Cvacha“ nechají jen na ambulanci. Neznám ortopeda, který by 1× v týdnu nechodil operovat. Mám na mysli ty soukromé, z ambulancí.