Lilinka B

Můj syn se stal na vojně kuchařem. Co ve větě je holým přísudkem?dekuji

Doplňuji:
Stal se
Stal se kuchařem?

Nejlepší odpověď
annas

Stal je sloveso neplnovýznamové, tedy sponové. Projděte si nápovědu a určitě zjistíte sama., která varianta z vašeho příkladu je správná. Víte, co je holý větný člen.

Za jeden větný člen pokládáme

spojení předložky se jménem (ve škole, pro mladé, v ní)
zvratné sloveso (smál se, sedl si X oholit se – se je předmět koho?)
zvratný tvar slovesný (dnes se nepracuje)
složený slovesný tvar (žil jsme, bude házet, byl by napsal)
spojení způsobového nebo fázového slovesa s infinitivem (musel číst, byl by začal psát)
s dějovým podstatným jménem (dal se do práce)
sponu a jméno v přísudku jmenném se sponou (stal se žákem, je krásná)
:

Doplňuji:
V tomto odkazu je velmi pěkné vysvětlení o holém a rozvitém přísudku. Doplněné příklady.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:_LcEh­LTXTosJ:dumy.cz/stah­nout/71871+&cd=­1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cl­ient=firefox-a

[PPT] 2, Vyhledej ve větách holý podmět a urči, jakým slovním … – DUMy.cz

Další odpovědi
Funna

vážně na to nepřijdeš sama? jaký slovní druh je přísudek snad víš,ne? a ten je ve větě jen jeden…

Sarrow

Je to čistě sloveso.
Doplňuji:
(trošku si mě zmátla tím označením „holý“)
Ale přísudek je „stal se“

horke-kakao

Prosímtě, na to se podívej do učebnic, rady na internetu jsou nekvalitní. Nemůžeš ve větě hledat holý přísudek, když tam není.

Napřed rozhodni, jestli je to to přísudek slovesný či jmenný (se sponou či bez).

být, bývat, stát, stávat se – přísudky jmenné se sponou.

Například ,, Petr je pilný." Jmenný přísudek se sponou =„je pilný“
Je to tak proto, že nemůžeš říct pouze „je“. To bys vyjádřila to, že Petr existuje. Ale ty chceš říct, že Petr je pilný.

Stejně tak tvoje věta. „Syn se stal“ je blbost. Přísudek jmenný se sponou je „stal se kuchařem“.

Pak je dále přísudek holý, rozvitý a několikanásobný. Přísudek holý je věta „Kačka lyžuje.“ Přísudek rozvitý „Naše Kačka lyžuje na horách“. Několikanásobný „Naše Kačka lyžuje, sánkuje a snowborduje.“

Jak vidíš, tvoje věta je přísudek rozvitý.

.--Miky--.

To že se Váš syn stal na vojně kuchařem je opravdu zajímavá informace a pro syna jistě užitečná zkušenost…
Ale abych odpověděl na Vaší další otázku: Přísudek je základní větný člen přisuzující podmětu nebo samostatně vyjadřující činnost, stav nebo vlastnost.

Nemusíte mi děkovat :)

annas

Ještě vysvětlení k definici větného členu, který je uvedený v mé odpovědi.- (Skladba spisovné češtiny, Bauer – Grepl).

Jako holý přísudek bez rozvíjejích členů mohou sama vystuppvat jen slovesa, která nepotřebují doplnění, většinou slovesa bezpředmětová. Babička odjela. Dítě spí. Slovesa předmětová si žádají doplnění předmětem. Chlapec četl knihu. Jiná slovesa potřebují doplněk. Byl zvolen poslancem.

Složený přísudek ze slovesa fázového, modálního a infinitivu slovesa plnovýznamového – Musel jsem odejít, Zůstali stát na chodbě – nepokládáme za rozvitý, protože fázové sloveso není samo o sobě větným členem.

--
Omylem jsem dala bod.