led

Môže zamestnávateľ disponovať celou dovolenkou zamestnanca, alebo len jej časťou?

Podobná otázka tu bola pred 3072 dňami (8,5rokmi).
1 – Ak má zamestnávateľ celozávodnú závodnú dovolenku v konkrétny termín
2 – v prípade, že zamestnávateľ nemá celozávodnú dovolenku.
Kedysi „v praveku“ platilo, že zamestnávateľ má právo nariadiť zamestnancovi polovicu jeho dovolenky a druhou polovicou na základe „žiadanky s písomným súhlasom oprávneného nadriadeného“ disponuje zamestnanec.

Ako to je dnes v zmysle súčasnej legislatívy v ČR?

pôvodná otázka z roku 2010 https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prosim-jakou-castkou-dovolene-muze-disponovat-zamestnavatel

Nejlepší odpověď
Klaproth

Termín čerpání dovolené určuje zaměsnavatel. Paragrafy 211 až 220 ZP.

Další odpovědi
cukrar

Hodně dávno již neplatí polovinu firma, polovinu člověk. Snad již 20 let to není.
Takžev běžném roce určuje jedině zaměstnavatel, jen zbytek v následujícím roce trošku ovlivní zaměstnanec.

ivzez

Zaměstnavatel nedisponuje a nikdy nedisponoval dovolenou.

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené (celé!). A určovaI i za minulého režimu.

O právu určovat polovinu dovolené (nikoliv disponovat)
jsem sice četla od různých lidí, ale pokud vím, nebyla to pravda.
Alespoň od roku 1965 (starší zákoníky práce neznám).

Podle mne zaměstnavatel ve zmíněných případech určil celozávodní dovolenou a se zbytkem dovolené se snažil zaměstnancům vyhovět, přestože to nebyla jeho povinnost.

(Odpovědi z té otázky platí stále.)