alpha_prime

Monitorování telefonních čísel zaměstnavatelem

Ahoj. Mám dotaz týkající se soukromí při používání služebního mobilu. Nedávno si mě zaměstnavatel zavolal „na kobereček“ a předložili mi seznam čísel, se kterými z mého služ. mobilu byly vyměněny telefonáty a textové zprávy. Požádali mě, abych kontaktovala jedno z těch čísel za účelem zjištění, kdo to je. Po několika minutách mi majitel onoho čísla napsal, že mu volal někdo z naší firmy – a prý že omyl.

Mám podezření, že zaměstnavatel používá ne zcela vhodné praktiky a že se dopouští narušování soukromí – je toto protiprávní?

Nejlepší odpověď
Drap

Postup zaměstnavatele je v pořádku, nezjišťoval obsah rozhovorů, jen kontakt na čísla, která jsou mu účtována. A pokud nedal povolení používání služebního telefonu k soukromým hovorům, má na to právo.

Další odpovědi
led

Služobný telefon slúži na služobné účely. Na základe výpisov telf.čísiel má zamesnávateľ ako platiteľ účtu poznať využívanie telefonu. Ak nesúhlasí s používaním služ.telefonu na súkromné účely má právo to zakázať. Vy ako užívateľ(ka) ste povinný na požiadanie zamestnávateľa dokladovať hovory. Nie obsah súkromných hovorov. To isté platí aj v prípade iných služobných (pracovných) prostriedkov (auto, počítač,…).
Narušovaním súkromia by sa tu rozumelo odpočúvanie a sledovanie súkromnej korenšpodencie.
PS.
To isté je aj s dokladovaním využívania služobného auta, telefónu, počítača a pod. súkromníkom pre daňové účely.

venkovan

A teď „babo raď“ jak má majitel firmy zjistit zda mu jeho zaměstnanci nekradou (soukromé hovory). On má právo od operátora požadovat výpis z každého jeho telefonu (prakticky každý majitel tel. čiísla si ho může za poplatek nechat posílat). A pokud požádal přímo dotyčného kterému je telefon svěřen aby zavolal na to či ono číslo sám, tak si myslím, že je to v rovině slušného jednání. On bez problémů si může každé číslo ověřit sám aniž by se zaměstnance ptal. navíc podle mne je to i určitý tah zaměstnavatele – přeci jenom zaměstnanci ví, že využití telefonu je kontrolováno.
Je to jako s e-maily. Mohu konktrolovak adresy kontaktní adresy zda nedochází k zneužití , ale nesmím číst obsah mailů.
Můžeme to vzít obráceně. jste majitelem, majitelkou firmy, máte xy zamestnanců kteří mají služební telefony bez práva j využít k soukromým hovorům. Co udělaáte, když zjimoc telefonátů a to i na čísla která evidentně nesouvisí s provozem firmy.
Stejně jako prohlížení intrnatových stránek které nemají souvislost s pracovní náplní zaměstnance. Nejde jen o zneužití, ale evidentně o nedostatek práce – tedy přebytečnost, když někdo může hodiny prohlížet internet.
Za bolševika se prý tomu říkalo rozkrádání socialistického majetku, dnes hloupost majitele, protože zloděj telefonátů je chráněn nějaký zákonem o soukromí?
Znám lidi, kteří mají dva telefony. jeden soukromý, druhý služební. Z něho si nedovolí soukromý hovor protože to považuje za neetické jednání zaměstnance vůdči zaměstnavateli.

tom004

I když je to služební telefon,nemá na to právo,a dopouští se testného činu,minimálně,po­rušení soukromí.Já vím,že je to dost problém,ale takového „zaměstnavatele“,je třeba oznámit policii.