Sedyna

Mohu získat svůj pozemek, který zabral soused před 40 lety ?

Dobrý den, po padesáti letech jsem zdědila po rodičích nemovitost . Nyní přišel soused že po novém geo. měření nám zabral pozemek cca 15 m2 a že ho odkoupí. S cenou kterou jsem konzultovala na katastru nesouhlasí. Mám nějakou možnost získat pozemek zpět fyzicky a né jen papírově?. Dívám se jak si soused užívá . Jak se můžu bránit? Může uplatnit zákon vydržení?. Moji rodiče neveděli že pozemek je jejich a tak se nijak nebránili. Poraďte prosím, děkuji

Nejlepší odpověď
Hlada

Protože soused používá pozemek déle než 20 let, splní podmínku i pro mimořádné vydržení dle §1089 NOZ. Jestli je tak slušný, že nabízí nějakou náhradu, doporučuju s díky příjmout, než prosoudit mnohem více a narušit si sousedské vztahy.

Další odpovědi
Kelt

Nevím, prober si to s Katastrálním úřadem. Dá se to řešit soudně, ale podle odpovědi od uživatele Hlada, ti asi neřeknou nic nového.

Pepa25

Pokud uvedený pozemek není klíčový např. pro přístup k budově doporučuju sladit faktický a právní stav a pozemek odprodat. Pokud máte problém s určením kupní ceny, tak můžete navrhnout výměnu za jiný pozemek bez finančního dorovnání. Nebo může cenu určit znalec.

cukrar

Pravdu má ten, kdo sežene lepšího právníka.
Stačí, aby se někde dohledalo, že byl upozorněn, že užívá cizí věc..

Mc Merkurion

… za to papírování dá víc, než stojí pozemek …