Marťas Q9

Mohu vypomáhat v živnosti?

Pomáhám rodičům ve večerce, to znamená práce v ní, sám několik hodin denně. Nepobírám žádný plat (logicky). Je mi 16 let. Potřebuji s rodiči mít sepsanou smlouvu nebo jakékoli jiné dokumenty tak, aby za nám za mou práci nebyla udělena sankce?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ano, po ukončení povinné školní docházky můžeš pomáhat v rodinné živnosti. Říká se to u spolupracující osoba. Majitel živnosti tě musí nahlásit na FÚ, na sociálce a na zdrav. pojišťovně.

Zdroj: https://portal­.pohoda.cz/pro-podnikatele/uz-podnikam/rodinny-podnik-spolupracujici-osoba-%E2%80%93-podminky-a-z/

Další odpovědi
Mc Merkurion

… to jsou starosti, výpomoc v rodině, na to žádnej papír nejni potřeba, za nás to byla povinnost … a tady to dokonce píšou: http://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/vetsine-podnikatelu-pomaha-rodina-vime-jak-pribuzne-legalne-zamestnat/

Jiří Bohumil

Pokud na Tebe nebudou rodiče vykazovat podíl na spolupracující osobu, tak není nutno. Muselo by jít ale o bezplatnou výpomoc, bez vykazovaných příjmů. Pokud by na tebe podíl vykazovali, čímž by se mohly celkově snížit daňové výdaje a výdaje na soc. a zdr. pojištění, pak viz Lamalam.