Kajbl

Mohu se zeptat podle jakého vzoru se skloňuje slovo „rukojmí“ v rodu ženském?

Děkuji

Nejlepší odpověď
Emefej

Proč by se slovo středního rodu mělo skloňovat v rodu ženském?

Další odpovědi
Filip84

Slovo rukojmí se nikdy neskloňuje v rodu ženském, slovo rukojmí je vždy buďto v rodu středním (to rukojmí), nebo v rodu mužském životném.

Rukojmí v rodu středním skloňuje se takto (substantivum – singulár – plurál):

  • nominativ: rukojmí – rukojmí
  • genitiv: rukojmí – rukojmí
  • dativ: rukojmí – rukojmím
  • akuzativ: rukojmí – rukojmí
  • vokativ: rukojmí – rukojmí
  • lokál: rukojmí – rukojmích
  • instrumentál: rukojmím – rukojmími

Rukojmí v rodu mužském životném skloňuje se takto (substantivum – singulár – plurál):

  • nominativ: rukojmí – rukojmí
  • genitiv: rukojmího – rukojmích
  • dativ: rukojmímu – rukojmím
  • akuzativ: rukojmího – rukojmí
  • vokativ: rukojmí – rukojmí
  • lokál: rukojmím – rukojmích
  • instrumentál: rukojmím – rukojmími

To, budeš-li slovo rukojmí skloňovat jako rod střední, či jako rod mužský životný, si nemůžeš vybrat podle nálady, záleží to na tom, v jakém významu je slovo rukojmí použito.

Ve významu „násilně a nezákonně zadržovaná osoba za účelem vynucení si nějakého prospěchu“ skloňuje se rukojmí jako rod střední.

Ve významu „osoba, která se zaručila za něčí finanční závazky“ (ručitel, ve finančnictví) skloňuje se rukojmí jako rod mužský životný.

Kajbl

kdyby to někoho zajímalo, tak v ženském rodě je to podle vzoru „paní“
možno dočíst zde:
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3485

Kajbl

Jasný střední a mužský rod je jasný, ale v příručce píšou, že se v praxi vyskytuje i ženský rod

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=ru­kojm%C3%AD

Filip84

Stejně, jako rukojmí, se skloňuje, v Noclehárně u Kateřiny, i spaní, tedy podle vzoru mužského, takže v Noclehárně u Kateřiny je „ceník spaního“ a „p*ředplacení spaních – výhodné abonomá*“ (kdo nezná, pustí si film Hej rup!). 😂😂😂

da ny

Snadná pomoc, pro toho, kdo má internet.
Zde: https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/rukojm%C3%AD