kazisvět

Mohu posadit dítě, které ještě samo sedět neumí?

Naše dcerka ještě neumí sama sedět, ale občas ji sami posadíme v kočárku nebo do jídelní stoličky. Neohrožujeme tím její zdraví?
Doplňuji:
dceři je 8 měsíců. Sama nesedí zejména proto, že má ortopedické třmínky (kvůli dysplazii)

Nejlepší odpověď
kropitko

Tak v první řadě nepíšete kolik dceři je,jestli má už věk na to,aby sama seděla???Pokud ano,tak se nic neděje,jen jí trénujte.Pokud je ještě,ale ve věku,kdy sama sedět nemá,tak to nepřehánějte,mohly by jí bolet zádíčka,případně hlavička z toho,jak by se snažila napínat svaly. Ani neuvádíte,jestli jí přitom nějak vypodkládáváte(fuj to je slovo). Nejlepší je zeptat se lékařky,takhle na dálku Vám může těžko někdo seriozně odpovědět…
Doplňuji:
Tak s tím bohužel zkušenost nemám,ale to Vám měl říct lékař..

Další odpovědi
martina1

Nevím,jak postupovat právě u vás,protože s kyčlemi moje děti problém nemají,ale pokud mohu za sebe doporučit,tak ji hlavně neposazujte a nepodkládejte.Dokud dítě samo v sedě nevydrží nemá vyvinuté zádové a břišní svaly a bortí se mu páteř.Má holka seděla ve 4měsících a bála jsem se o její záda,ale ortoped mi tenkrát řekl,ať jí do sedu nepomáhám a když už si sedne sama,tak jí mužu vklidu nechat.Naopak syn seděl až koncem 7.a v půl roce mi neurolog řekl,halvně neposazovat.Není to ani žádný důležitý znak vývoje.nejdůle­žitější je aby se děti otáčeli a pak se snažili postavit u nábytku a šmajdat kolem.Já malého krmila v lehátku a zvedala jsem ho do 1.pohohy.Cvičili jsme Vojtovu metodu a doktorka mě zrazovala od dětských židliček a brzkého přizvedání a hlavně nenechávejte dítě v autosedačce,to je největší zlo pro záda.

BENYTA

V osmi měsících už v té stoličce sedět může.
Mojí dceru bába mordovala na klíně v nedokončeném šestém,vzhledem k jejímu IQ nemělo cenu jí to vysvětlovat,tak i když to prý dělala svým dětem,nemohla pochopit,že mému to dělat nebude.
Když už něco jako poloha polosed,tak s kulatými zády /vypodkládaný­mi/,aby nevznilk žádný úhel,jen tvar kolébky.
Doplňuji:
Neuvědomila jsem si,že mluvím o zdravém dítěti,s těmi třmínky nevím,vždyt tohle vše by Vám měl říct lékař – ortoped.

Fiverka

Pokud ji v osmi měsících posadíte na jídlo(to znamená na chvilku)do židličky,nebo na chvilku na klín, rozhodně její zdraví nepoškodíte. Nic méně sezení při procházce v kočárku bych nedoporučovala, protože mírné otřesy při jízdě nejsou na páteř miminka zrovna ideální. (pokud to lze jen vyzvedněte opěru kočárku at leží šikmo)A rozhodně bych nevypodkládávala polštářky a podobné hrůzy…Jistě je to vše s třmínky složitější,řiďte se podle rady lékaře. Ale u zdravích dětí je nejlepší ponechat je vývoji , jak to samy zvládnou. Jakmile se posadí sam, je to známka toho, že její svalový aparát, je již dostatečně silný na sezení.

kropitko

Tak jsem Vám ještě něco našla,koukněte na celou diskuzi,zde jen něco

Vývoj s třmínky
(Jana S., 13. 06. 2009 09:48)
Dobrý den,
mám prosbu ohledně motorického vývoje naší 9měsíční dcery.Narodila se KP a od 2 měsíců nosila třmínky.v 5ti měsících byla hospitalizována 6týdnů v Motole a vyvěšena, poté následovala artrografie, která se povedla a jsme opět v třmínkách.Na kontrole nám bylo sděleno, že vše vypadá dobře a další kontrola bude v srpnu.Máme povolenou 1hod denně bez řemínků na cvičení.Tím je dcera odkázána skoro celý den proležet na zádech, protože se s třmínkama otočí jen trochu na bok a o sezení nemůže být ani řeč.Dětský lékař mě uklidňuje, že vývoj dožene, ale jsem jenom přece trošku nedůvěřivá.Tímto Vás žádám o radu.Předem velice děkuji.Jana

zdroj:http://www.bb1980­.estranky.cz/clan­ky/dysplazie-kycelnich-kloubu/vdk2

anonym

Nevypodkládávat – mizerně jsem se vyspal,vedro,nálada nic moc,tenhle výraz mi ale zvedl náladu.

kropitko

já nevím co mě to napadlo,tak bezva,že vás to pobavilo…

BENYTA

Trocha do mlýna z mé záliby v ČJ – vypodkládávat bych nahradila pouze slovem vypodložovat,tak je jasné,co je lepší…

kropitko

no to to horko(aspoň že to mám na co svést…)

BENYTA

Jenže já myslela,že vypodložovat je horší…
no to to horko,vypodkládat je určitě spisovnější,někdy si to odvodím od základního slovesa,ale ted fakt nejde přemýšlet…

kropitko

mě přišlo hrozný obojí,ale dneska se nechám ukecat do všeho..:-D