EG98

Jak by v dnešní době probíhala v Česku mobilizace v případě války?

Jak by v dnešní době probíhala v Česku mobilizace v případě války? Popřípadě v celém západním světě? Když to trochu přeženu, tak každý druhý je dnes obézní, slabý či má X papírů od doktora, že má tu a tu poruchu. Co rovnost pohlaví – týkalo by se to i žen, když zápasí v bojových sportech, jsou do určité míry ve vedoucích pozicích, v politice (nic proti tomu nemám, takže případné útoky nemají opodstatnění)? Co transsexuálové?

Nejlepší odpověď
Pepa25

V souladu s branným zákonem! Tam máte vše: kdo má brannou povinnost, jak se postupuje za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu, kdo je voják atd.

Další odpovědi
tvaruzekcz

Tak poslední volby ukázali, že tu máme přes 27 % „branců“, kteří jsou ochotni jít SPOLU „bojovat a hájit demokracii“ :) Něco mi ale říká, že tihle „žvanilové“ by opustili při napadení republiku jako první a potom by z „exilu“ strašně kritizovali naše generály a vojáky…

zjentek

Kryplové dávno ovládli svět, pro zdravé je pozdě. Nastal by chaos, ovšem jejich – ti zdraví by to příliš neřešili a ani by nemohli, jak jistě chápeš. Fatální omyly v rozhodnutích by řešili až příští generace, což samo o sobě vizitkou vlád kryplů.

Emefej

Kdo by mobilizaci vyhlásil? Vrchní velitel?

JežíšKristus

Dnešní profesionální armáda je efektivnější než dřívější zástupy vojáků ve stylu „nás mnogo“. Válčí se drony a bombardováním cílů, pochybuji, že mobilisace kdy bude potřeba, protože i v případě války jsou v dnešní době obyčejní lidé i aktivní záloha jednoduše k ničemu.
Rozmach posilování a fitness je trendem posledních dvaceti let. Sítě posiloven, fitness center, protein shaky, profesionální kulturisti? Vše devíza posledních let, zejména mladých lidí. Obézní lidé jsou, ale zpravidla ti starší, co za socíku vůbec nebyli navyklí chodit 4× týdně do posilovny.
Ženy a transsexuálové mohou být v armádě USA i Izraele, v Česku by se samozřejmě vedla diskuse, protože jsme myšlením o 40 let pozadu.

Disraeli

Pokud by v tom Česko bylo samo, tak nijak (jo, navzdory spojenectvím a aliancím je to přesto možné). Takže kdyby nám někdo vyhlásil válku nebo na nás rovnou zaútočili, tak je to jen otázka času než nás obsadí (než obsadí klíčová místa, popřípadě porazí našince, jestli by se vůbec dostali k boji… Natož uvažovat o mobilizaci… V případě bleskového útoku přímo na náš stát, by ani nebyli schopni něco zorganizovat, rozhodnout, dohodnout se… Přestože zrovna armáda by měla mít přesný řád, pravidla, být disciplinovaná, s jasným vedením a instrukcemi, atd… Ale prostě mimo tohle všechno, nedělej si iluze, jsme malí, ale hlavně slabí – jedno nepodmiňuje druhé, ale jsme). Za první světové to bylo něco jiného, to jsme bylo mocností, jen tam bojovaly asi 2 miliony Čechů a Slováků, z toho asi 1,5 milionů byli Češi.
Takže zde by se muselo jednat hlavně o podporu skrze vojenské a jiné organizace a spojenectví. Taky by z toho mohla být další světová válka. I první světová začala jen díky aliancím, které měly státy mezi sebou. Tak se z konfliktu mezi dvěma státy vyvinula řetězová reakce, která do „hry“ zapojila během chvíle celou Evropu a posléze i svět. Každopádně tehdejší aliance a smlouvy byly jistější, než dnešní členství v rádoby organizacích (s tím vedením a s takovými organizacemi…).

V DNEŠNÍ DOBĚ se při mobilizaci nějak neřeší podrobné věci ohledně odvedenců, pokud je to přímo neosvobozuje od služby. Jinak je podstatný jen počet a že se můžou zúčastnit. Proto existují zákony o branné povinnosti – kdyby k ní muselo dojít (a ono k ní nedochází jen proto, že se nevedou žádné obří války, ale jen takové šarvátky, kde má hlavní roli technika nebo jiné prostředky).
Jinak s dnešní technikou a světovou politikou není TEĎ moc pravděpodobné, že by došlo k mobilizaci (ale Česko nepočítám… Týká se hlavně jen vojenských mocností). Ani nedochází k takovým válkám, které by vyžadovaly velké počty a mobilizaci (ale samozřejmě k tomu dojít může).
Nějaké papíry od doktora se často dají sehnat, každopádně v případě branné povinnosti by to bylo přísnější.
Brali by se i obézní (každý druhý není v Česku obézní a rozhodně na tom nejsme až tak špatně, hlavně jako někteří jiní… Třeba USA je národ řízků, má se za to že každý čtvrtý je obézní… Nikoli jen s mírnou nadváhou, ale skutečně obézní).
Ano, i ženy/dívky.
U nás se trans.. a další podivíni a nepřirození lidé mohou přidat i k armádě, takže jo, i jich se týká branná povinnost a všech ostatních, pohlaví se neřeší (branná povinnost se přesněji týká každého občana staršího 18 let a mladšího, než 60. Dále už to řeší jen osovobuzujici výjimky, hlavně zdravotní a to už je pochopitelně záležitost individuální).
Jinak by se to řídilo zákonem a daným postupem… Ale je málo pravděpodobné, že by k tomu zrovna u nás došlo.

Pokud si @JK takhle představuje budoucnost, tak je jen dobře, že jsme „pozadu“ (protože všechen tento lgbt proud, egoismus a mnoho dalších negativ se k nám valí hlavně z USA, jako i všude do světa… Popkultura, média, světový hegemon určující pravidla, což se dotýká i kultury, mravů, všeobecné orientace). Každopádně u nás není žádné omezení, co se armády týká (nebo branné povinnosti), narozdíl od USA, které měly ještě do nedávná zákaz trans lidí (a jiných) v armádě, Biden něco povolil, ale přesto musí splňovat spoustu podmínek a mají to mnohem přísnější. Do armády u nich můžou někteří trans lidi… Tak bych se tímhle neoháněl, když jsme na tom v tomto ohledu (jakože) líp nebo benevoletnější. A minochem, ženy jsou v USA osvobozeny od branné povinnosti (mohou se však registrovat, pokud chtějí). https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Transgender_pe­ople_and_mili­tary_service

Smack

Vezmu lehkej kulomet a jdu, no probléma.

plebs

Pravděpodobně jako nedávno na Ukrajině kdo se nedostavil / což byla většina / odchyt mladých na ulicích třídenní tvrdý vojenský dril a hurá na Rusáky.