Džanička

Miroslavst,díky za vysvětlení,ještě jedna otázečka…

…ohledně solárních panelů.Pokud bych panely používala jen na topení a na ohřev vody,jaký je potřeba mít kotel,nebo se to zapojí do nějaké centrály apod.Mám byt velký 100m2,a 9 ks topení,nevíte přibližně kolik by těch panelů muselo být aby vytopily celý byt a ohřály vodu,a může být staré topení,nebo jiné.Na kolik by mě to tak mohlo přijít?Díky.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Tak to bohužel nevím, jen vám řeknu jedno k vašim otázkám:
Je jedno jaké topení máte (tím myslím nové, staré), je jedno jaké máte radiátory a kolik. Já osobně bych to zapojil tak, že bych od trubek od kotle, který ohřívá vodu do radiátorů napojil trubky, které by šly do těch panelů. Když by bylo sluníčko, bylo by to přepojené na panely, v noci by to šlo na kotel. Těma panelama prochází jen voda, kterou slunce ohřívá a pak to putuje úplně stejně jako voda z kotle.
Výpočet bohužel musí provést někdo jiný, to nevím.
Pokud by se jednalo o panely, které napájí elektřinu, šlo by to udělat tak, že bych zase zapojil buď na přímotopy nebo elektrický kotel a pokud by nedodávalo slunce energii, bylo by to napájeno ze sítě a pokud by slunce dodávalo energii, topilo by to vlastně zdarma.
Slovo zdarma je relativní, protože pořizovací cena je vysoká.
Co se týká na kolik by to mohlo přijít, rovněž musím odkázat na znalce, já bych zde jen kecal.
Jen pro zajímavost, pokud máte třeba dvorek, kde by to nebylo vidět a tam dáte panely třeba ze starých radiátorů, které budou natřeny černou barvou, sluníčko bude ohřívat vodu v nich a dál rozvádět kam potřebujete a na moc peněz by to nepřišlo.

Další odpovědi
kafe

Dobrý večer Džaničko. Počet nainstalovaných solárních panelů (neplést se solárními panely fotovoltaickými, ty vyrábějí elektřinu) má vliv na to, zda systém bude podporovat jen přípravu teplé užitkové vody a nebo i vytápění. Ale vždy jen podporovat. Tzn., že takovýto solární systém pracuje vždy ještě s nějakým jiným tepelným zdrojem, dnes zpravidla s plynovým kotlem (nejlépe kondenzačním)Je dobré se spolehnout na zařízení nějaké osvědčené značky, ta zařízení dodává jako ucelenou stavebnici (tedy většinou kotel, ohřívač vody,kolektory a potřebnou elektronickou regulaci, která to vše dohromady umí řídit. Ke starým rozvodům topení by to mělo jít připojit, pokud stávající zařízení není již nějakou troskou. Cena se dá těžko odhadnout, zálaží na značce zařízení a pochopitelně též na dodavateli. Ještě bych chtěl dodat (po přečtení té první odpovědi): Rozhodně realizaci svěřte kvalitní topenářské firmě. Diletanství je v tomto případě velmi drahé.