postcd

Kolik let je třeba platit sociální pojištění aby byl nárok na důchod?

dočetl jsem se, že soc. pojištění je potřeba platit asi více jak 30 let aby měl člověk nárok na důchod. Pokud nejsem zaměstnanec ani podnikatel a pracuji na dohody o provedení práce, tak jak vypočítám kolik Kč musím platit abych měl nějaký dostačující důchod? Co když si mohu dovolit jen 1000 Kč asi? Našel jsem excel kalkulačku na to, ale nerozumím jí.

Odpovědi
ladan84

Nepíšete o sobě žádné konkrétní informace, takže vám konkrétně těžko někdo poradí. Potřebná doba pojištění se nyní prodlužuje z 25 až 35 let:
http://www.na­seduchody.cz/cla­nek_59-narok-na-duchod-kolik-potrebujeme-na-starobni-duchod.html
Pokud podmínku potřebné doby pojištění nesplníte, důchod vám nebude přiznán.
Minimální dobrovolné důchodové pojištění je v letošním roce 1863 Kč měsíčně, takže tisíc korun vám stačit nebude. Toto minimální pojistné odpovídá vyměřovacímu základu (hrubé mzdě) 6653 Kč. Tomu pak odpovídá i výše přiznaného důchodu.
Jak se bude starobní důchod počítat někdy za desítky let vám dneska nikdo neřekne.

Zdroj: www.naseduchody.cz