Thorann1

Mezi co se řadí v ekonomice otrok?

Vždy mě tahle otázka zajímala..
npř:
Auto-dlouhodobý majetek
Peníze-krátkodobý majetek
zaměstnanec-Pracovní síla
Děkuji předem za jakékoliv odpovědi. ;D

Nejlepší odpověď
marci1

Otrok=majetek otrokáře s „lidskou tváří“, zbavený svých práv. Absence otroků by byla teprve ta opravdová demokracie. Viz citát :

„Tak jako nebudu otrokem, nebudu ani otrokářem. To je moje představa demokracie“.
Abraham Lincoln
Doplňuji:
Např. „otroci“ ( zaměstnanci ) v hypermarketech se stali už pouhým zbožím, kterému my, zákazníci, každým svým nákupem snižujeme dobu trvanlivosti. ☹

Další odpovědi
iceT

pracovní síla bez nároku na odměnu,při velké zátěži snadno opotřebitelná,kdysi snadno nahraditelná.

NikkiHeat

otrok je v ekonomice – výrobní prostředek také pracovní síla. Ano, ta podobnost mezi zaměstnancem a otrokem není náhodná…

ptáč

Otrok – 8 let sloužení a pak volnost. Podle Starého zákona v Bibli.

zjentek

Jakej? Nejvýkonnější? ..mezi vyšší střední třídu ekonomické společnosti :o

led

1 – Otrok – Majetok – bezmenná vec – Lacná nedobrovoľná pracovná sila s minimálnymi nákladmi na udržiavanie jeho práceschopnosti. Patrí do kategórie medzi nedobrovoľných životných pracovných síl – tj človek na úrovni pracovného zvieraťa…Má určité minimálne práva, viď Rímske právo. (Nie je pravda, že je úplne bezprávny)
2 – Bezplatný Dobrovoľník – Je to o stupeň vyššia dobrovoľná pracovná sila s minimálnymi nákladmi, má na rozdiel od otroka svoje práva na vyššej úrovni, môže dostať aj odmenu miesto mzdy , bežne používaná prax…(niečo za niečo))
3 a 4 – sú nasledujúce stupne v ekonomickopra­covnej hierarchii zamestnacov a stúpajúcich nákladov zamestnávateľa
3 – Platený zamestnanec z nevyhnutnosti, práca bez vlastného výberu, napríklad MUDr X.Y robí predavača trafike, z niečoho predsa musí žiť…
4 – Platený dobrovoľný zamestnanec, robí prácu, ktorú si vybral a chce robiť až do „súdneho dňa“