dust8

Měla by se nová baterie notebooku objednaná z internetu nechat prvně úplně vybít bez adaptéru a pak jí plně nabít?

Dle otázky předpokládám, že tak je správný postup který maximalizuje možnosti baterie a šetří její životnost.

Další část otázky: Když pak notebook používám a nechci jej úplně vybít a přijít třeba o nějaké data, rozdělanou práci atd vzhledem k možnému zapomenutí sledování stavu baterie. Je tedy lepší baterii dát na dobíjecí adaptér třeba až když to má řekněme 10% kapacity nebo jak je to ideální? Co myslíte?

Nejlepší odpověď
anonym

Moderní baterie už netrpí paměťovým efektem a to co popisuješ s nimi už rozhodně není nutné dělat ,… úplným vybitím můžeš baterii naopak poškodit, není to vůbec dobrý nápad.

Další odpovědi
dubraro

Doplním: Akumulátorové bloky do notebooků obsahují kromě článků také řídící logiku, která nedovolí hluboké vybití, přebíjení, přehřívání a další nežádoucí události. Notebooky, resp. operační systémy mají obvykle možnost nastavit chování při poklesu kapacity akumulátoru, takže se z posledního zbytku energie umí regulerně vypnout nebo hibernovat, aby nedošlo ke ztrátě dat.
Pro prodloužení životnosti akumulátoru je vhodné nenabíjet jej na plnou kapacitu, ale třeba jen na 80%, pokud se neočekává dlouhá doba práce bez napájení. Notebooky mívají software, kterým se to dá nastavit. Ostatně totéž platí i akumulátory mobilních telefonů nebo elektrických aut.