Měl jsem prac.úraz úmyslně zaviněný spolupracovníkem. Nyní mně zaměstnavatel nařizuje,abych úraz ohlásil polici-musím?

Nejlepší odpověď
anonym

Především s tebou musí zaměstnavatel sepsat protokol o pracovním úrazu.
To je jeho povinnost, kterou nemůže na nikoho přenášet.
Policie vstupuje do hry teprve pokud by došlo k podezření z trestného konání, zanedbání bezpečnostních předpisů s následkem škod na zdraví, životech a majetku,úmyslné zranění, nedbalostní trestné činy apod.
Pokud jsi sám zraněný, měla by to nahlásit sama firma, nejvýš by tě o to mohla požádat, pokud to tvůj zdravotní stav umožňuje. Navíc to stejně musí hlásit své pojišťovně jako pojistnou událost. Měla by mít povinnou pojistku odpovědnosti.

Další odpovědi
mosoj

Jenom doplním Dr.Axla. V protokolu o pracovním úraze, který je předepsaný je i kolonka kdo úraz zavinil !

pokazdejinak

mě tedy zaráží to „úmyslně“ – promiňte, že to zjednoduším, ale to vás schválně praštil kladivem? protože jestli jo, tak bych řekla, že to je úmyslné ublížení na zdraví a pravděpodoně trestný čin

cukrar

anoname,
pokud Vás někdo úmyslně zranil, je to na nahlášení na policii, a je jedno, zdali je to na pracovišti, či na ulici.
Samozřejmě, žijeme ve svobodné zemi, nemusíte nic hlásit pokud nechcete…

atriplex

Taky je třeba zmínit to, že nemusíte dostat dávky od státu, protože všude ve všech protokolech bude zmínka o úmysleném zavinění a bez vyšetření policie se stát cuká s výplatou čehokoliv.

eLx

Nemusíš nic. Ale když to nenahlásíš, je možné, že ti zaměstnavatel nebude muset nijakou formou úraz odškodnit.

modriblesk

JAK UMYSLNĚ?
ZAMĚSTNAVATEL TO MUŽE NAŘÍDIT A CO UDĚLATE VI JE JEN ZASE NA VÁS,NEJDŘÍVE PROKAŽTE UMYSL COZÍHO ZAVINĚNÍ

slimaczek

Věci se mají takhle: Jestli se Vám stal pracovní úraz, je zaměstnavatel včetně sepsání Záznamu o úrazu povinen úraz prošetřit. Podle Nařízení vlády č. 201/2010 Sb. je povinen zaměstnavatel oznámit úraz územně příslušnému útvaru Policie České republiky,nas­vědčují-li zjištěné skutečnosti tomu, že v souvislosti s pracovním úrazem byl spáchán trestný čin. Rovněž tak mu náleží povinnost zaslat na Policii ČR Záznam o úrazu. Takže pokud zaměstnavatel úraz prošetřil a ví, že byl způsoben jiným zaměstnancem, náleží mu tato povinnost. V případě, že tak neučiní neplní své povinnosti. Samozřejmě oznámení na Policii ČR můžete provést také, ale je to na zaměstnavateli. Náhradu škody vyplácí pojišťovna a ta, pokud bude uvedeno cizí zavinění, bude škodu vymáhat na „pachateli“.