annas

Máte rovněž na zahradě tolik slimáků?

Dnes ráno jsem vyšla na zahradu a byla zděšená. Po nočním dešti se na zahradě vyrojilo tolik hnědých slizkých tvorů. Brr. Španělští slimáci. Jejich počet jako by narůstal geometrickou řadou. Někteří pěkně vypasení. S nechutí jsem je sbírala do kbelíku a zlikvidovala horkou vodou se solí.
Jakou cestou se k nám tito slimáci z jižní Evropy dostali?

Vedle mandelinky bramborové další nepřítel, který má ale mnohem širší záběr.

Nejlepší odpověď
kropitko

Naštěstí ne,asi to bude tím,že nám na zahradě pořádně nic neroste na čem by si pochutnali. Ale tam kde jsem bydlela dříve,tam měli ráj,když jsem si nedala pozor sem tam jsem i nějakého rozšlápla. FUJ

Další odpovědi
Jahoda

U nás na zahradě moc slimáků nemáme. Ale u mé babičky, která bydlí na opačné straně města je přímo „Slimákový ráj“. Tam jich je hafo! Babi (babička) je sbírá také do kbelíku a polévá horkou vodou. I Když to jsou škůdci, je mi jich při zabíjení hodně líto ☹ Ještě, že já jich doma moc nemám a zabíjet je nemusím.

dudu

Se španělským plzákem máme obdobné zkušenosti a problémy. V posledním období jsme díky suchému počasí jejich rochnění na zahradě částečně zpacifikovali, ale po deštích určitě svoje ztráty bohatě nahradí. Je to marné, je to marné,…je to marné. Jejich úspěšné tažení popisují následující řádky:
Historie invaze
Invaze druhu, jehož původní areál zahrnoval kromě Pyrenejského poloostrova též Anglii a západ Francie, započala někdy v 50. letech 20. století. Za její příčinu lze považovat zvýšenou míru převozu sazenic a jiných zemědělských materiálů, se kterými se plzák mohl začít rozšiřovat. Jako první se objevil ve Švýcarsku (1955), následovalo rozšíření do Německa, Itálie a Rakouska, a poté již se proces změnil v masivní invazi napříč celou Evropou. V posledních letech byl potvrzen výskyt i v Severní Americe. Přemnožení značného rozsahu, která už nelze brát jako lokální a jsou doprovázena rozsáhlými ekonomickými škodami, se v současné době objevují ve Skandinávii, Beneluxu a na severu Německa.

V Česku se plzák španělský poprvé objevil v roce 1991, od té doby se úspěšně šíří zejména v zemědělské a kulturní krajině, kde opakovaně dochází k jeho zatím jen lokálním přemnožením. Byl však doložen i na stanovištích jen minimálně narušených lidskou činností.
Jakožto jeden ze zásadních důvodů dosavadní úspěšnosti tohoto druhu lze uvést nedostatek přirozených nepřátel a parazitů, kteří se s ním doposud nestihli na nová působiště rozšířit. Parazité běžně napadající zástupce rodu plzák vyskytující se v Česku už dlouhou dobu nejsou z neznámých důvodů v případě plzáka španělského příliš úspěšní.

Michal

Nemám bohužel zahradu.

anonym

jo mam a nic nepomaha,preziji i atomovku

Džanička

Musíte mít pořád posečenou trávu na zahradě.V záhonech a v květinách jsem si vypustila tzv.parazitické hlístice.Jsou to piďi tvorečkové,kteří vlezou do slimáka jeho dýchacím ústrojím a zevnitř ho zlikvidují.Za několik dnů jsem měla čistou zahradu.Nebojte se nic jiného nenapadnou,jen ty slimáky.Najděte si to na internetu,je tam toho spousta,a navíc to stojí za to,opravdu.

anonym

Proti šnekům nemám vůbec nic,toho klidně pochovám,ale z toho sliznatýhu,le­zoucího hnusu se mi zvedá kufr. Není nad to – pěkně si ho omylem!! rozšlápnout.
Na zahradě to někdy bylo na sněžný,tedy slimáčí pluh. Brrrrr.

Bumbes

Bohužel kvůli zelenině jsem pilný zákazník drogerie Teta, kde pravidelně kupuji granule proti slimákům. Nejhorší je, že se na uvolněné místo stěhují další z okolních luk a pozemků.
A vůbec nejhorší je, že tu ten slizký zlořád nemá žádného přirozeného nepřítele.
Doufám v pomalou evoluci, nerad bych se bál usnout kvůli masožravým slimákům.