Lucyfer

Máte penzijní účet? Šetříte si na stáří?

V pojišťovně… nebo pod postelí… 😀 Má to cenu?

Abych pravdu řekla, nejradši bych se toho stáří ani nedožila… A nějak nemám motivaci si šetřit. 🤔

Nejlepší odpověď
Ametyst

Šetřit bez úročení opravdu nemá cenu. Úroky jsou nula nebo tak malé,že je přebije inflace a úspory znehodnotí. Vlády budou chtít lidem sahat na úspory, a to se jim samosebou podaří: jedinou překážkou jsou hotové peníze. Proto ten tlak na bezhotovostní platby a oslavu platebních karet. Lumpárna je, že v bezhotovostním světě budou záporné úroky, a z účtu budou mizet peníze, a my nemáme proti tomu žádnou obranu: protože vybrat hotovost nebude možné!

Další odpovědi
elkon

Měl jsem penzijní spoření, dokonce dvakrát. V době, kdy jsme ho uzavírali, bylo možné určit dobu, kdy to vyberu (nevím, jak to je dnes). Takže jsem peníze vybral, když mě bylo 55let a hned jsem uzavřel nové. Peníze jsem pak vybral při odchodu do důchodu. Byly to velice zajímavé sumy. Podle vývoje u nás a chystané penzijní reformy, to vypadá, že kdo si nebude šetřit na stáří, může dopadnout špatně, protože se může stát, že budou v budoucnu nízké důchody. Ekonomové na to již několikrát upozorňovali. Výhoda je, že kromě roční státní podpory, může přispívat i zaměstnavatel. Nevím, jak je to dnes, ale když jsem já ukládal určitou sumu, tak stejnou sumu, jsem dostával od zaměstnavatele. Bylo to nějak odstupňované. To je potřeba si zjistit. Já jsem byl u největšího penzijního fondu u nás. Bezpečnost penzijních fondů je garantovaná státem ze zákona. Našim dětem jsme penzijní spoření založili také a platili jsme jim nějakou symbolickou částku, dokud nezačali sami vydělávat. Dnes už tam mají také dost velké sumy a do důchodu ještě relativně daleko.

Pepa25

Samozřejmě si spořím ve III. důchodovém pilíři, jako většina lidí. Byl jse účastník i druhého, než ho socani zrušili.
Mám penzijní připojištění (transformovaný fond), je tam státní příspěvek, převádím si tam peníze od zaměstnavatele a mám garanci nezáporného výnosu.

Nassin

Já už si na důchod šetřit nemusím, mám ho dost vysoký, ale založil jsem si už potřetí penzijní u NN. I když výnosy nejsou závratné, státní příspěvky mi dají více, než kdybych peníze nechával na účtu banky bez zúročení..

AlfonzSP

Setrim si 2000kc mesicne do PF, je to malo. V 65letech budu mit k dispozici tak cca 400.000kc. Ted jsou to pekne penize, ale za 25let ?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

L.G.

Nešetřím, protože se k milionům prošetrit nedá, raději tezauruji prostředky do aktiv, které pasivní tvorbě kapitálu přejí. 🙂

Lucyfer

A co se s těmi penězi pak stane, když člověk předčasně umře? To se mi na tom nelíbí… že jsem si tu částku mohla každý měsíc užít a nakonec to rozfouká vítr.

Pepa25

Ametyst jako obvykle střílí mimo: stát masivně podporuje spoření lidí, např. přes příspěvky na stavebním spoření nebo právě na penzijním připojištění. A to o „zrušení hotovosti, aby nám mohli přes záporné úroky šáhnout na úspory“ je klasická konspirační teorie.

Ametyst

Pepo, považovat trendy směřování za konspiraci může jen zabedněnec, kterému není dáno ani vyznat se v realitě, co má před nosem. Že si neumíš představit nic, co se stane, není můj problém. Vidět souvislosti není každému dáno. Tobě toho není dáno víc.

Pepa25

Kdybyste napsala, že je trend čím dál více používat bezhotovost, tak nenapíšu ani popel, protože je to samozřejěm pravda. Ale vy tu píšete kraviny, že „Vlády budou chtít lidem sahat na úspory“ a že „jedinou překážkou jsou hotové peníze“. Přitom je to přesně naopak: lidé chtějí bezhotovost, protože je to jednodužší („platím hodinkami“), někteří až nekriticky, což vede k tomu, že třeba Manifesto vede spory s ČNB, která jim přikazuje přijímat i hotovost, protože je to v zákoně.