ivzez

Máte někdo představu, kolik asi škol vydává pololetní vysvědčení?

Napadá mne, že by mohly základní školy vydávat pololetní vysvědčení prvňáčkům, ale
jinak bych očekávala spíše výpis z třídního výkazu a vysvědčení až na konci roku.

Jaké jsou Vaše zkušenosti?

Nejlepší odpověď
Palpatine

Základní a střední školy z mých zkušeností vydávají za první pololetí pouze výpis z vysvědčení. Vysvědčení až na konci 2. pololetí. Zatím všechny školy, kde jsem byl, to tak měly.

Další odpovědi
Anonym*****

Pololetí výpis,na konci vysvědčení.

Rokio

Podle včerejších zpráv dostalo výpis z pololetního vysvědčení milión a čtvrt žáků.

Edison

Já to teda dostal a muselo se to pak zase vracet do školy, aby se do toho pak zase zapsal konec šk. roku.

Mc Merkurion

… já si hned říkal, že si to tak ňák pamatuju …

Mc Merkurion

… vono se už v pololetí nedává ??? … bejvalo přeci na jednom papíru …

ivzez

@Palpatine, je to výpis z třídního katalogu.
Vysvědčení se tisknou až na konci školního roku.

ivzez

Omlouvám se, mínila jsem třídní výkaz.

Palpatine

No má sestra si dnes přinesla papír, na kterém bylo napsáno „Výpis z vysvědčení“. Chodí do 6. třídy. Ale vím, že „z třídního katalogu“ se používalo spíše kdysi. Jestli i ted nevím. Učitel nejsem a na každé škole v republice jsem nebyl.

annas

Palpatine … No, má sestra…

Máte pravdu, v 1. pololetí mohou některé školy vydat Výpis z vysvědčení.

https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-o-predskolnim-zakladnim-strednim-vyssim-odbornem-a-jinem-vzdelavani-skolsky-zakon/f2874042/

Zákon o předškolním, základním středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) – Hodnocení výsledků vzdělávání žáků

Znění od 20180901

  1. Každé pololetí se vydává žákovi vysvědčení; za první pololetí lze místo vysvědčení vydat žákovi výpis z vysvědčení." atd.

Je to kvůli tomu, protože se zrpavidla vysvědčenío tisknou na PC, často je žáci znečistí, pomačkají a tisk v 2. pololetí je pak nepřesný.

Výpis z třídního výkazu, dříve katalagu se používá tehdy, není-lí žák z něčeho klasifikovný, popřípadě má nedostatečnou.

Palpatine … No, má sestra…

Máte pravdu, v 1. pololetí mohou některé školy vydat Výpis z vysvědčení. Děti se mohou pochlubit i později, nemusejí výpis vracet na rozdíl od originálu.

https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-o-predskolnim-zakladnim-strednim-vyssim-odbornem-a-jinem-vzdelavani-skolsky-zakon/f2874042/

Zákon o předškolním, základním středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) – Hodnocení výsledků vzdělávání žáků

Znění od 20180901

  1. Každé pololetí se vydává žákovi vysvědčení; za první pololetí lze místo vysvědčení vydat žákovi výpis z vysvědčení." atd.

Je to zřejmě kvůli tomu, protože se zrpavidla vysvědčenío tisknou na PC, často je žáci znečistí, pomačkají a tisk v 2. pololetí je pak nepřesný.

Výpis z třídního výkazu, dříve katalagu se používá tehdy, není-lí žák z něčeho klasifikovný, popřípadě má nedostatečnou. .

annas

Omlouvám se,.Nejde o nedostatečnou, ale jen, není-li žák neklasifikovaný.

annas

K předchozímu vyjádření "Omlouvám se … nejde o nedostatečnou " v 1. pololetí, ale až ve druhém, kdy žák dostane výpis z třídního výkazu, vysvědčení až po vykonání opravné zkoušky, pokud je mu povolená.

Výpis z třídního výkazu (katalogu) s používá v 1. pol., pokud je žák neklasifikovaný, v 2. pol. chybí-li známka z některého předmětu nebo neprospěl.

Vysvědčení dostane, až po vykonání dodatečné nebo opravné zkoušky.

Vše v odkazu, ale v otázce šlo jen o 1. pololetí.

Je rozdíl mezi výpisem z vysvědčení a výpisem z třídního výkazu (katalogu)

Odkaz na výpis z třídního výkazu k mé odpovědi níž „výpis z třídního výkazu (katalogu) se používá v jiném případě na rozdíl od výpisu z vysvědčení.“
 http://www.sko­la.obecsemcice­.cz/?npage=12&cil=do­kumenty/klasi­fikacni_rad&cil2=­klasifikacni_rad&d=1

annas

Ach jo, otisklo se 2×, opět můj problém, v úzkém obdélníčku se špatně orientuji.

ivzez

Výpis z třídního výkazu:
https://img1.sev­t.cz/Files/_t_/I­mages/49171100­_800_800_wm_fit­.jpg

annas

Výpis z třídního výkazu (katalogu) se používá v jiném případě na rozdíl od výpisu z vysvědčení.

Uvedla jsem níž, ale potvrzuji odkazem.

"Pokud žák není v daném pololetí klasifikován, obdrží výpis z třídního výkazu a vysvědčení obdrží až ve stanoveném termínu, na který byla klasifikace odložena, a s jeho datem " atd.

Stejně platí i pro 2. pololetí.

Ještě jsem si uvědomila, že formulář výpisu z třídního výkazu (katalogu) se dá použít i pro duplikát vysvědčení.

ivzez

Vysvědčení ještě neexistuje. Známky jsou zatím zapsány jenom v třídním výkazu (omlouvám se za „katalog“).

Výpis z vysvědčení by byl, kdyby se známky vypisovaly z vysvědčení, což není možné, dokud vysvědčení neexistuje.

annas

Vysvědčení může existovat, ale uložené v PC jako koncept. .

Předepíší se osobní údaje, klasifikace, ale vytiskne se na papír jako výpis.

V 2. pololetí se pak dotiskne klasifikace a vysvědčení se vytiskne celé.

Ale nevím, jak to platí u slovního hodnocení.

Palpatine

No klidně bych vám ukázal i fotografii, že to tak skutečně napsáno je. Bohužel fotografie zde přiložit nelze. Tak zde dám aspon odkaz, kde je „výpis z vysvědčení“ někoho jiného. http://monousuv­.blog.cz/1002/po­loletni-vysvedceni

ivzez

Já jsem v době, kdy se to zavádělo, byla na střední škole.

Ten Výpis z vysvědčení je za školní rok 2009/2010, takže je jen o pár let mladší. → Je možné, že pro ZŠ je to jiné než pro SŠ.

Ale stejně mi ten obrat výpis z vysvědčení přijde nelogický → výpis lze udělat z něčeho, co existuje, ale v případě, že se v pololetí vydává jenom výpis, se vysvědčení tisknou najednou za obě pololetí až na konci roku.

Obrázek výpisu z třídního výkazu je z tohoto odkazu (mně se odkaz zdá aktuální): https://www.sev­t.cz/produkt/vy­pis-z-tridniho-vykazu-49171100/

Palpatine

No já se s vámi dohadovat nebudu. Jenže to co tvrdím, není jen domněnka ale fakt. Dostával jsem výpisy už od první třídy až po střední školu. Dostává je i má sestra. Zajděte na nějakou základní nebo střední školu a tam vám to potvrdí a dost možná i vysvětlí, proč tomu tak je. Já sám nevím a váš logický vývod chápu. Ale je to prostě tak, jak to je.

cochee

No jo, jenže to, co máš na fotce, má devět let věku 🙂 časy se mění, i kupříkladu z „mých“ způsobů maturity nezůstal šutr na šutru. Já dostával normálně na pololetí výzo – jenže to je 30–40 let nazpět 😁

annas

Vložila jsem upřesnění platnosti i pro další roky, které potvrzuje znění ŠZ..

Na konci 1. pololetí je možné v souladu s § 51 odst. 1 školského zákona vydat žákovi výpis z
vysvědčení místo oficiálního tiskopisu vysvědčení. Obsah a formu výpisu z vysvědčení stanovuje § 2
vyhlášky č. 223/2005 Sb. Výpis z vysvědčení obsahuje všechny náležitosti a údaje jako oficiální vysvědčení,
ale je vytištěn na běžném kancelářském papíru. Na konci 2. pololetí se výpis z vysvědčení nevydává,
v souladu s § 51 odst. 1 školského zákona je možno vydat pouze vysvědčení. Výpis z vysvědčení žáci škole nevracejí.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:W5tFO-F9Z8cJ:www.msmt­.cz/file/9773_1_1/­+&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=­cz&client=fire­fox-b-d

Palpatine

Ovšem je možné, že pojem „výpis z třídního výkazu“ byl používán kdysi, možná někde ještě dnes. Ale nesetkal jsem se s tím. I podle odkazu, který jste zaslala jde vidět, že se jedná o starší vzhled.

Palpatine

Navíc jsem si všiml, že vámi přiložený „výpis z třídního výkazu“ je ještě k tomu pro střední školu, protože si tam můžeme všimnout, že nahoře je místo pro obor a zaměření. Ale i já jsem měl na střední škole „výpis z vysvědčení“. Nevím tedy kde je chyba. Dnes to prostě vše funguje jinak než kdysi. Ledacos se změnilo.

ivzez

To „kdysi“ obnáší jen ± 12 let… my jsme ten výpis žákům dávali asi od roku 2005 nebo 2006.