Kepler

Máte nějaký nekonvenční nápad, jak se zbavovat smetí na oběžné dráze?

Tak jsem se díval na zajímavý pořad o této problematice. ale vzniklo pro mně mnohem víc otázek, než odpovědí. Uvažuje se o celkem primitivních metodách jako vystřelovací sítě nebo harpuny a následném odtažení. Je pravda, že by se to hodilo na nefunkční satelity o rozměrech a hmotnosti autobusu, ale co ty malé úlomky? Ty jsou podle mně mnohem nebezpečnější, protože se nedají detekovat a vyhnout se jim. Dnes je prvděpodobnost ztráty družice několik %, za 20 let to má být už 20%! Zatím mě napadlo jenom toto:

  1. Vytvářet na nízkých oběžných drahách (do výšky 2000 km) obrovské pšouky plynu (megaflatusy). Smetí, které do něj vletí, bude lehce aerodynamicky přibržděno a nakonec shoří v atmosféře. Funkční satelity mohou snadno provést korekci oběžné dráhy.
  2. Vyslat na orbitu obrovské portréty aliendrona, přičemž smetí utrpí na okamžik obrovský šok a na své dráze chviličku ustrnou. Ta chvilička by měla stačit ke ztrátě rychlosti a navedení do atmosféry.
  3. Kdyby selhalo i toto, mohl by se zkusit i můj portrét, nebo portrét podle vašeho návrhu.

https://pixaba­y.com/cs/pros­tor-nevy%C5%BE%C3%­A1dan%C3%A9-kosmick%C3%A9-smet%C3%AD-11645/

Nejlepší odpověď
petka.s

pozametat to smetakem a lopatkou

Další odpovědi
Usoman

Vybudovala by se stanice, která by byla osázená až stovkami, ne-li tisíci menšími lasery. Každý z nich by jednotlivě sundaval kusy smetí. Ne, že by je nechalo vypařit, ale že by ten proud energie to smetí brzdil. To by zpomalovalo až by dosáhlo takové rychlosti, kdy by shořelo v atmosféře. Takže by ty lasery nemusely být nějak extra moc výkonné. Samozřejmě by to musel vše řídit složitý počítač, aby i z logistického hlediska zjistil, kdy a na co vypálit, aby se zajistila požadovaná efektivita „sestřelů“. Vzhledem k tomu, že vše neobíhá přímo nad rovníkem a ještě v různé výšce a tím pádem i jinou rychlostí, to bude pořádně složitý úkol.

led

Variant 2,3 portréty je zujímavý, ale smeti nemyslia, tak sa ani neboja…
Zadržiavacia sieť, známa z ranway letísk a lietadlových lodí by svojimi rozmermi zase bránila našim mobilným užívateľom pri príjme signálu
Už nám len chýba vesmírna udica, ktorou by aliender lovil jednotlivé kúsky odpadu a odviezol na ekologické spracovanie na svojej planéte.

Dochy

Usoman: Při nízkých rychlostech je brždění či urychlování světlem neúměrně energeticky náročné. Fyzická síla toho paprsku je i při šílených výkonech naprosto zanedbatelná.
(naopak při značných rychlostech může být světlo použitelné i tam, kde už chemický pohon nemá smysl)

Kepler

Usoman: dobrý nápad, ale asi by to nešlo. Problém je právě s tou detekcí kousků menších než 10 cm. A posvítit si laserem menšího výkonu ten kousek taky nezabrzdí.