I am devil

Maminka si uvařila čaj do hrnku o objemu 200ml a osladila ho 15g cukru. Kolik % cukru roztok čaje obsahuje?..pro­sím post

Nejlepší odpověď
venkovan

Úloha je neřešitelná, protože stejný objem čaje nemá stejnou váhu jako stejný objem destilované vody. V zadání prostě schází údaj kolik váží čajový výluh z pitné vody, ve které jsou rozpuštěné různé mineraly – tedy voda váží víc než destilovaná.
Jedná se sice o drobné odchylky, ale matematika je přesná věda, s výjimkou pokud se nepřesnosti tolerují.
Ale kdyby bylo nejhůř, převeď si ml čaje na gramy podle všeobezně uznávané váhy vody a potom je to už jen jednoduchý výpočet %.

Další odpovědi
Funna

nevím…čaj nesladím…

no vím…ale jak se naučíš matiku, když ti tu domácí úlohu vypočítají ostatní?…namáhej trochu mozek..kolik gramů je 100%? a když 100% je (nějaké číslo) kolik je z toho 15g procent?

mosoj

Odpověď venkovana je správná. Rozlišují se objemová a hmotnostní procenta. Nelze to míchat dohromady. V tom je zřejmě vtip příkladu, nikoliv přesnost přepočtu objemu čaje na váhu. Je třeba naznačit že počítám s váhou čaje( 200g ) a ne s objemem ( 200 ml) a výsledek vyjde v hmotnostních procentech.