huxa

Máme v zadání k maturitě v povinné četbě napsáno Edgar Allan Poe-Povídky, to musím číst všechny povídky?

Žádná taková kniha nebyla od něj vydána, pouze „Jáma a kyvadlo a jiné povídky“, všechny mám několikrát pročtené, takže by byla škoda toho nevyužit, pouze nechápu, jaké povídky se tím myslí či jak vůbec bude ta část maturity o povinné četbě vypadat…

Nejlepší odpověď
quentos

Ale byla: E. A. Poe, „Povídky“ (Tales), 1845. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ed­gar_Allan_Poe#Pov­.C3.ADdky

Další odpovědi
Jsemtady

K maturite nejspis dostanez otazku .. E.A.Poe, nebo nejake obdobi, romantismus ve svetove literature atp. A ty se to musis naucit tak abys umel tech cca 15 minut souvisle povidat, abys nezapomnel na to dulezite a zhruba mit predstavu o cem to bylo, nebo co bylo pointou. Cist nemusis nic.

WeeBear

Tebou uvedený název je stejná sbírka, jako psal quentos – Povídky. Mnohdy se soubor všech těch povídek jmenuje i pouze Jáma a kyvadlo – je to nejznámější povídka. Na nás byli v době příprav na maturitu hodní – učitelé češtiny přísedící v porotě nám na rovinu řekli, že si stačí přečíst jen Jámu a kyvadlo. :)

Jsemtady nemá úplně pravdu. Třeba u nás se vždy dostávala konkrétní kniha. Začínalo to vlastní mluvou, tedy rozbor příběhu, zařazení literatury do období, rozbor textu (jak je text psán, jaké jsou útvary, zda se kniha dělí na jednotlivé kapitoly, jaké prvky jsou často využívány, čím se text vyznačuje – časté jsou například historismy, myšlenky autora apod.), stejně tak je fajn, když si vzpomeneš na něco o životě autora, klidně i ryze na dobu… Jde o drobnosti, ale tvoří dohromady celek. Pokud mluvíš méně, než 15 minut, končíš otázkou směrem k porotě, zda mají nějaký dotaz. Nejčastější jsou otázky na charakteristiku postav, kde se odehrává děj, jak kniha skončila, zda tam někdo umře, či jaký jsi z knihy měl dojem…

Ničeho se neboj. 🙂