jirka21kufr

Mám problém s vyjadřovacími schopnostmi, co mám dělat?

Dobrý den, chodím na SŠ a mám takový problém. Nevím čím to je, ale mám problém se bavit s ostatními spolužáky.
S učiteli se taky moc nebavím. Když už se s někým bavím, tak potichu. Co mám dělat, abych ten strach nějak překonal? Rád bych se s ostatními normálně bavil, ale nějak to prostě nejde, protože, když se mě někdo na něco zeptá, tak nevím, co mám odpovědět. A když se třeba učitelé ptají na nějakou otázku, kterou vím, tak ji nemohu zodpovědět, protože mně jakoby zdřevění pusa (jakoby mně v tom něco bránilo). Zkoušel jsem už různé věci, ale moc to nepomáhá a pokud se musím bavit s cizím lidmi, tak jsem ve stresu. Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Pravděpodobně by pomohl psycholog, který rozpozná tvé vnitřní bloky. Taky existuje množství škol a kurzů komunikace https://search­.seznam.cz/?q=%C5%A­1kola+komunika­ce&oq=%C5%A1ko­la+komunikace&sou­rceid=szn-HP&sgId=hVoc_­AI1nRuoxZQSnVu8u­OwokS-7zn-NkGZaYGpvkL%3D%3D&t­hru=&su=&aq=

pl4toon

Tvoje potíže může mít na svědomí i více příčin. Kepler dobře radí, najdi si psychologa, či psychoanalytika. Ve škole ho nemáte? To jsou lidé specializovaní na tvoje problémy, oni ti pomůžou. Nebo jestli se stydíš, či máš jiný problém proč nejdeš k psychologovi přímo sám, tak se svěř někomu, komu věříš (mamka, táta, učitel, atd) a požádej je ať jdou s tebou. Budeš se cítit líp a sebevědoměji. V každém případě ale blahopřeju, že to řešíš, v životě potřebuješ komunikovat s lidmi a co si budeme namlouvat, dnešní život je hlavně o komunikaci :)

Jiří Bohumil

Jednoznačně dobrá rada od Keplera. Jde o psychickou zábranu (zjednodušeně asi o nějaký způsob „trémy“). Jde o to, získat určitou míru „zdravého“ sebevědomí. Hlavně nesmíš propadnout pocitům vlastní neschopnosti a sebeponížení. Ale to s Tebou dobrý psycholog probere a určitě pomůže. Co se týče zkoušení a učitelů, měl jsem jako student, s jedním kantorem, také problém. Ať jsem uměl jak chtěl, koukl přísně na mě a já si nebyl schopen na nic vzpomenout (ruština-slovíčka). Otec mi poradil- představ si jej v nějaké komické situaci (vysvlečeného, nebo třeba na WC). A divil by ses, pomohlo to a byl jsem v poho. A nakonec jsme se stali dokonce, ke konci školy, přáteli (i v pozici učitel-žák). A když jsem se mu, k výše uvedenému přiznal, měl z toho velkou srandu.
Možná by, něco podobného, mohlo pomoci i Tobě v komunikaci s ostatními.