hruby

Mám částečnou invaliditu 2. stupně, nový návrh je na 1. stupeň. Dojde ke snížení částky? Mohu se odvolat?

mám částeční invaliditu druh.stupně, tet mně navrhli první stupen bude se mně snižovat částka stávající?mohu se odvolat

dobrý den děkuji za odpověd

Nejlepší odpověď
ivzez

Přiznání toho kterého stupně invalidity závisí
na procentu snížení nebo ztráty pracovní schopnosti.

Dojde-li ke zlepšení zdravotního stavu, sníží se přiznaný
stupeň invalidity i výše invalidního důchodu.

Základní výměra každého důchodu činí letos 2.700 Kč,
od ledna 2019 se má zvýšit o 570 Kč z 2.700 Kč na 3.270 Kč.

K základní výměře se přičítá procentní výměra, jež činí
v případě ID II. stupně 0,75 % za každý rok důchodového pojištění
a v případě ID I. stupně 0,5 procenta za každý rok pojištění.
____

Jestli se Váš zdravotní stav zlepšil, je úprava stupně přiznané invalidity
v pořádku. Jestli na tom jste stejně, neměl by se stupeň invalidity měnit.

Odvolání proti posudku posudkové komise není možné. Musíte
vyčkat písemného rozhodnutí ČSSZ o změně invalidního důchodu
a do 30 dnů od jeho obdržení podat námitky.

Vzor z webu pana Krásy můžete použít, ale pročtěte si dobře jeho
poznámku k úpravě textu vzoru a nezapomeňte text upravit podle své situace.

Vzhledem k tomu, že na podání námitek budete mít jenom 30 dnů,
bych poradila si případné lékařské zprávy, které budete přikládat, začít
vyřizovat (shánět) už nyní.

Další odpovědi
annas

V odkazu je podobný dotaz, reaguje Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Jde sice o snížení ze 3. stupně na 2., ale o snížení jde. Máte i uvedený vzor, tedy formulaci, jak napsat odvolání a co je k tomu třeba.

http://www.va­clavkrasa.cz/po­radna/podminky-priznani-pid-a-cid/odvolani-se-proti-snizeni-invalidniho-duchodu-ze-3-na-2-stupen-12194.html

Myslím si, že u nižšího stupně invalidity je i méně peněz než u stupně vyššího.