dejavu

Mají tyto výsledky binomické rozdělení?

Prosím někoho, kdo rozumí statistice o odpověď.
Pokud mám výsledky sledování nakažených nebo nenakažených pacientů, které se mohou vyskytovat pouze v podobě ano – ne, mají ty výsledky (ano nebo ne) binomické rozdělení?

Odpovědi
orwell

I když jsem z toho nějak vypadl a podobné věci už nepočítám, přesto se pokusím k tomu něco napsat. Jestli ti to pomůže, nevím.
Binomické rozdělení se používá k výpočtu pravděpodobnosti jevu P(J), že při n nezávislých pokusech nastane příznivý výsledek k-krát, přičemž výsledek každého jednotlivého pokusu může být pouze takový, že příznivý stav buď nastane, nebo nenastane a pravděpodobnost, že nastane je známá, vyhovující vztahu 1 > p > 0. Tohle asi víš.
Dle mého názoru teď jde, o to, co je tím sledováním nakažených nebo nenakažených pacientů míněno. Pokud bych např. formuloval úkol tak, že budu sledovat skupinu třebas deseti nakažených pacientů, u kterých propukla choroba a zajímala by mne pravděpodobnost, že tři z nich zemřou a znám-li pravděpodobnost úmrtí každého z nich (ze statistických údajů) např. p = 0,1 pak bych to viděl na použití vzorce pro binomické rozdělení:
P(J) = (komb. č. n nad k) * p^k * (1 – p)^(n – k)
V tomto případě:
P(J) = (10!/((10 – 3)! * 3!)) * 0,13 * (1 – 0,1)^(10 – 3) = … ≈ 0,0574
Tedy pravděpodobnost, že ze sledované skupiny zemřou právě tři pacienti je 5,74%

dejavu

Orwell – děkuju!