Hufnágl

Mají to i v jiných státech?

U nás máme na výběr časový údaj a to sekundy i vteřiny, a co v jiných zemích, mají i oni na výběr?

Tak abych ukončil mou plytkou otázku. Já se neptal, jak je vidno z podotázky, co se má a nemá používat v Česku! Já se ptal, jestli někde jinde ve světě používají dva rozdílné termíny na stejný časový úsek – sekunda/vteřina!
Líbí se mi odpověď Pepa25: … V jiných jazycích mají pro čas jen sekundu… a tak to byl on, která odpověděl na mou otázku.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Vteřina je správně jen úhlová. V jiných jazycích mají pro čas jen sekundu, pro vteřinu mají označení odvozené od sekundy:
second – arcsecond
sekunda – sekunda kątowa
Sekunde – Winkelsekunde

Jediné, kde jsem objevil stejné označení je italština, která používá pro obojí „secondo“: La misura degli angoli può avvenire in due modi: gradi, primi e secondi oppure in radianti. Ale zas tak dobře italsky neumím, takže bez záruky …

Další odpovědi
annas

Pokud píšete o čase, je třeba si uvědomit, že sekunda = vteřina, samozřejmě v češtině.

Pojem sekunda je odborný, ale běžně se dá použít vteřina.

Pro nevěřící vkládám odkaz

"Výrazy vteřina a sekunda by si neměly konkurovat jedině v odborném stylu striktně vědeckém. V odborném stylu populárně-naučném, neřkuli ve stylu prostě sdělovacím lze užít kterékoli z obou slov. V prvně jmenovaném funkčním stylu tedy užívejme v souladu s mezinárodně přijatou vědeckou terminologií systému jednotek SI termín sekunda; v jiných českých textech je výraz vteřina naprosto v pořádku a není sebemenší důvod se jej vzdávat.

PhDr. Jiří Kostečka, Ph.D.
ASČ

https://www.as­cestinaru.cz/po­radna-asc-vterina-versus-sekunda/

Jinak vteřina je vteřína, sekunda je sekunda. Sekunda je jednotkou času, 60 sekund je minuta, 60 minut je hodina. Vteřina je jednotkou úhlu.

--
Jak „TO“ je jinde, se dovíte v odkazu na téma Mezinárodní čas. Měření času , Mezinárodní atomový čas atd. atd.

"Pro velmi přesné měření času dnes proto užíváme Mezinárodní atomový čas , který e definován pomocí atomové sekundy a je nezávislý na rotaci Země. Jde v současné době o nejpřesnější měření času.

Z toho plyne, že pojem sekunda se používá na celém světě.

https://time-theory.info/ne­juchvatnejsi-z-fyziky/

https://www.ti­meanddate.com/wor­ldclock/uk/lon­don

Čas v Anglii,ljen si uvědomte, že u nás je letní čas.

Emefej

Žádný výběr nemáme. Jedinou oficiální jednotkou času je 1 sekunda. Na vteřiny se měří úhly.

Emefej

annas > „Pokud píšete o čase, je třeba si uvědomit, že sekunda = vteřina.“ Dotaz je v sekci „Technické vědy“. Jednotkou času je sekunda!

Dochy

Jenže čeština není exaktní věda. Čeština se vyvíjí, má nějakou historii… Kdovíjak dlouho se tu používalo slovo vteřina a ty chceš aby mávnutím kouzelného proutku (z časové oblasti) zmizlo? Tak to nefunguje. Až budeš psát diplomku v technickém oboru, dávej bacha ať čas počítáš na sekundy. Ale nás ostatní nech v běžném životě používat roky (vč. uherského), měsíce, týdny, dny, minuty a … VTEŘINY.

annas

Dochy,

jenže čeština … děkuji za váš názor.

Moje slova 1. Pokud jste dobře četl, nepatří vám,ale uživateli Emefej. …

Je vidět, že řazení příspěvku funguje tak , jako fungovalo, jenže jsou vyrovnané příspěvky řazen vlevo.

Špatně se orientuje, kdo komu píše.

Dochy

odpovídal jsem Emefejovi, protože je na můj vkus příliš militantní zastánce technických termínů v běžném životě… Alespoň v tomto případě 😉

annas

Pochopila jsem. Ale moje reakce se zase nehodí k vašemu příspěvku.

annas

  1. Pokud jste dobře četl, napsala, že jednotku času je sekunda ..
  2. Jenže nečtete podotázky, tam uvádí vteřinu jako sekundu.
  3. Rovněž jazykářů sekundu nevyvracejí. Je to stejně jako když píšeme Země x země. .

Hufnágl

Emefej
Aha, takže televizní pořad má znít: Branky, body, úhly?

Pepa25

https://www.csfd­.cz/film/273043-branky-body-vteriny/zajima­vosti/?type=film
V roce 1980 dochází k přejmenování pořadu, slovo „vteřiny“ nahrazuje „sekundy“. Z důvodu změny názvu přijetím systému jednotek SI roku 1974. V lednu 1993 se Česká televize vrací k tradičnímu názvu se slovem „vteřiny“.

annas

Pepa25,

čtu, že nevěříte, že je rozdíl mezi mezinárodní terminologií, tedy vědeckým jazykem. Já jsem přece napsala, že sekunda je jednotkou času.

Ale v češtině existují styly , které se liší jazykovými prostředky, ne všude se užívají odborné výrazy jako je sekunda.

Ale Hufnágl udělal chybu v podotázce – sekunda, vteřina je nesmysl, ale např. sekunda nebo vteřina atd.

Sice uvedl technické vědy , je to široký pojem, nemusí jí o styl vědecký, ale jen odborný.

Takže otázka je mnohem širší, protože záleží v češtině na funkčním stylu.

Kdy napíšete Měsíc x měsíc, Žid x žid?

Všechny termíny se neužívají v neutrálním jazyce, pokud mají náhradu.
Neplatí třeba u PC, kde nejsou vhodné varianty,.

Někdy to v češtině opravdu není jen černobílé.

Emefej

Ne – Branky, body, sekundy.

Hufnágl

Je třeba napsat ČT, aby si opravili znělku: https://r0.cz/d98c

annas

Hufnágl,

pokud jste pozorně četl vyjádření jazykářů,, které jste vložila, mohl jste se dovědět,. že slovo vteřina pro čas se dá běžně použít., pokud nejde o např. o mezinárodní soutěž.

TV není vědecká instituce, ale česká stanice, , tudíž lze použít tvar vteřina.

Je třeba rozlišovat slova ve vědeckém stylu, případně neutrálníím, hovorovém či obecné češtině.

Emefej

Neváhej ani vteřinu a piš…