zjentek

Mají firmy Nokian (pneu) a Nokia (mobily) nějaký společný základ či společného jmenovatele?

Bo obě jsou finské. (;

Nejlepší odpověď
annas

Náhodou jsem narazila na vaši otázku, kterou jsou vložil před 9 dny.

1." Nokia je malé fínske mesto postavené na brehoch rieky Nokianvirta (Kokemäenjoki

Nokia je vo Fínsku dostatočne známym mestom. Názov Nokia pochádza z archaickej fínčiny od slova nois (pl. nokia), alebo nokinäätä čo znamená čierny soboľ, alebo norka.!
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Nokia_(mes­to)

2. "Telefon Název „Nokia“ je odvozen od města Nokia a řeky Nokianvirta . Mezi komerční subjekty, které předcházely moderní společnosti Nokia, patřila Nokia Ab (společnost Nokia); Suomen Gummitehdas Oy (Finnish Rubber Works Ltd); a Suomen Kaapelitehdas Oy (Finnish Cable Works Ltd).
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/History_of_No­kia

Společnost byla založena roku 1865 Fredrikem Idestamem ve městě Nokia nedaleko Tampere jako papírna. Později začala vyrábět i gumárenské výrobky.

Po druhé světové válce rozšířila svou výrobu o telefonní a telegrafní kabely. V 70. letech minulého století pronikla na trhy telekomunikační elektroniky. Své gumárenské divize se zbavila až na konci 20. století. Název značky vznikl podle města Nokia v jihozápadním Finsku. Na jejím břehu postavil roku 1865 zakladatel Fredrik Idestam mlýn na dřevní buničinu a začal vyrábět papír.!

2. Pneu – Nokian (2. pád)
"!Svou historii sleduje společnost na celulózku založenou v roce 1865. Výroba pneumatik pro automobily začala v roce 1932 Suomen Gummitehdas Oy (Finská gumárenská výroba). V roce 1967 vytvořila společnost Nokia Corporation fúzi se třemi společnostmi ;

Společnost Nokian Tyres Limited byla založena v roce 1988 jako společný podnik odštěpený od konglomerátu, když se společnost Nokia Corporation začala plně zaměřovat na podnikání v oblasti mobilní komunikace.

Nokian je v genitivu „Nokia“ , takže Nokian renkaat znamená „Pneumatiky Nokia“. Evropská dceřiná společnost japonské pneumatiky Bridgestone je v současnosti největším menšinovým akcionářem.
Název společnosti Hakkapeliitta je ve Finsku uznáván jako renomovaná ochranná známka pro pneumatiky. "

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Nokian_Tyres

Když si přečtete základní informace, nebo podrobnosti v odkazu, dovíte se, že společnost vznikla již v 19. století, výroby pneumatik je starší, mobily se začaly vyrábět později,.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.