Monyszek

Macerát na dorty

Je tu někdo, kdo dělá pravý macerát?:DJako že si svaří cukr s vodou a přidá např. rum?(Aspoň myslím, že to tak je). Potřebovala bych to na dort do školy..my jsme nemacerovali, tak mě zajímá, jestli to někdo nedělá a nemá náhodou někde napsaný, kolik tam patří vody, cukru a případné lihoviny..? Děkuju za odpověď.

Nejlepší odpověď
manon

Nevím, zda tomu někdo říká macerát, já spíš cukerný sirup, cukerný rozvar, je to v podstatě tohle asi – vybráno z receptu na punčový dort.
Cukerný rozvar: 300 ml vody svařit se 150 g krupicového cukru, přidat 3 KL rumové esence, 3 KL punčové esence, 1 KL vanilkové esence, 1/2 KL kyseliny citrónové.

Takže u Tvého dortu bych dala cca těch 7 kávových lžiček rumu – pokud bys chtěla víc rumu, pak přidat i trochu víc cukru.

Další odpovědi
terry

Nikdy jsem neslyšela, že by se dělal macerát na dorty.

http://www.az-recepty.cz/macerace-dc56/

Damiana

Nevěděla jsem, že se tomu říká přímo macerát – asi přímo gastronomický výraz, ne?
Vždycky jsem takto dělala tzv. Opilý dort – buď punčák, grioťák nebo brandy cake. Svařím cukr s vodou na perličku (na bublinku) – trochu nabereš, foukneš a dělají se jakoby skleněné bubliny. Pak přidám alkohol – ten by se neměl vařit, jen zahřát a sirup musí trochu rozředit. Nakrájený, vychladlý piškot do tohoto rozvaru namáčíš nebo celý (rozříznutý) korpus prokapeš. Obvykle ještě potřu marmeládou, slepím a nechám dobře ztuhnout v ledničce. Nakonec poliju cukrovou (citrónovou) nebo čokoládovou (nejméně 70%) polevou. Zdobím jedlými květy.
Odhadem dávám deset lžic cukru, 200 ml vody a „panáka“ vybraného alkoholu.