jirka77730

Má zaněstnavatel pravo nařídit nadělání statem uznaného svátku?

Má přítelkyně pracuje jako uklýzečka tudíš jen na raní služby. Mohu se zeptat zda-li ma zaměstnavatel právo ji nařídit aby si nadělala statem uznaný svátek rekneme pokud svatek vyjde na stredu v týdnu. Děkuji

Odpovědi
ivzez

Problematika státních svátků není zrovna jednoduchá
a často se v ní chybuje – ze strany zaměstnavatele
i ze strany zaměstnance může dojít k mylnému výkladu.

Státní svátky se zásadně nenapracovávají.

Ovšem pracovní dobu a rozvržení pracovních směn určuje
zaměstnavatel. Pokud zaměstnavatel nenaplánuje na den
státního svátku pracovní směnu, může ji naplánovat na jiný
den. (Nejde o napracování svátku.)

Jiná situace nastane, pokud kvůli státnímu svátku odpadne
naplánovaná pracovní směna (nestačí, aby směna na den
svátku vycházela). V takovém případě by měl zaměstnanec
nárok na náhradu mzdy.

  • ––

Jestli Vaše přítelkyně pracuje v režimu s rovnoměrně rozloženou
pracovní dobou od pondělka do pátku, měla by za svátek, který
připadl na středu, obdržet náhradu mzdy.

Bez konkrétních podkladů ale není možné situaci posoudit
(proto jsem použila podmiňovací způsob).

Mapel

Je to stejné jako neděle. Ta se také nenapracovává. Nopak za svátky většinou zaměstnavatel dává větší mzdu. Dříve to bylo uzákoněné.

jirkajirka

Zaměstnavatel Ti může nařídit cokoliv.Otázka je jestli Tě bude dál zaměstnávat když mu to odmítneš.Pak si můžeš jít zacinkak akorát klíčema.