Honzucha

Má zaměstnavatel právo vyžadovat dechovou zkoušku na zaměstancích každý den na začátku směny?

Je to normální?
Doplňuji:
Do té směny patřím i já a ta směna je bezproblémová několik let. Převzala nás nová firma která to vyžaduje. Je to pro nás nepříjemné a ponižující.

Nejlepší odpověď
tom004

Právo na to zaměstnavatel má,umožňuje mu to i zákonník práce,a není to jen ochrana zaměstnavatele, ale i zaměstnance.

Další odpovědi
Supercom

Normální to není, ale může.

hanulka11

Dnes člověk žasne co si zaměstnavatelé dovolí, ale s tím alkoholem …ani se mu nedivím, lidé by neměli chodit do zaměstnání „pod parou“

rosa

Právo na to má. Berte to jako když Vás policajti zastaví a Vy se musíte podrobit dechové zkoušce. Jinak i já jako zaměstnavatel bych se chránila před pracovníky, kteří by požili alkohol. Není to jen ve Vaší firmě, slyším to i od ostatních.

venkovan

Proč ponižující. Pokud bude firma respektovat i další pravidla bezpečnosti práce, zákoník práce apod.

FOG

To nic neni,muj zamestnavatel nam podstrcil papir k podepsani,ze se musime dobrovolne ,dle jeho vyberu a namatky podrobit kontrole vysetreni krve na drogy.
Samozrejme to neni kazdy den,ale pokud si chci zachovat „job“,musim drzet „hubu“ a dat i krev.

Tabula rasa

Namátková dechová zkouška u vytipovaného pracovníka, který vypadá, že je pod vlivem je podle zákoníku v pořádku. To co uvádíte Vy mohlo být proti zásadám uvedené v zákokníku práce §16 odst.2 Hlava IV: Rovné zacházení, zákaz diskriminace a důsledky porušení práv a povinností vyplývajících z pracovněpráv­ních vztahů

Zdroj: business.center.cz