Reezo

Má zaměstnavatel povinnost oznamovat změny ve směnách?

Zdravím všechny ve spolek. Zajímalo by mne jestli zaměstnavatel má nějakou oznamovací povinnost ohledně měnění směn z důvodu nedostatku zaměstnanců. Jde o to, že od začátku měsíce se ví, že na 2 pozice není nikdo napsaný ( na směnu ). V ten den o kterém víme, že tu nebude nikdo na té směně sem příjde vedoucí a přehazuje si lidi jak je libo.

Štve mě, že o tom ví ti lidi už měsíc, ale nikdo s tím nic nedělá… Prostě člověka šoupnou na pozici bez jakéhokoliv upozornění.

Nejlepší odpověď
Edison

Jelikož má existovat rozpis směn, tak si myslím, že tu povinnost má:

Zákon č. 262/2006 Sb. Zákon zákoník práce

ČÁST ČTVRTÁ
PRACOVNÍ DOBA A DOBA ODPOČINKU

HLAVA II
ROZVRŽENÍ PRACOVNÍ DOBY

Díl 1
Základní ustanovení

§ 84

Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p84

Další odpovědi
ivzez

„Prostě člověka šoupnou na pozici bez jakéhokoliv upozornění.“
Co míníte touto větou?

Zaměstnavatel je povinen přidělovat zaměstnanci druh práce sjednaný
v pracovní smlouvě a v místě sjednaném v pracovní smlouvě
jako místo výkonu práce. → Tzn., že „si zaměstnavatel nemůže šoupat zaměstnanci, jak se mu zachce“.

S rozpisem pracovních směn musí zaměstnance seznámit v termínu,
na jakém se se zaměstnancem dohodl (nebo podle zákoníku práce minimálně dva týdny předem).