Dan007

Má učitelka právo obrat žáky na ZŠ o přestávku?

Když máme s učitelkou hodinu a zazvoní (na konci) že by měla učitelka tu hodinu ukončit…? Ve školním řádu je psáno že žák by měl mít 10 nebo 15 min přestávku mezi hodinami. Když ale učitelka 1. Hodinu přetáhne až přes přestávku a až zazvoní na další hodinu učí dál, je to legální? Není náhodou žák oprávněn tu danou přestávku mít? Nebo to závisí jen na učiteli..?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Netuším jak je to mu dnes, ale za mých školních let platilo, že konec hodiny určuje vyučující.

Pro zajímavost jsem si prostudovala aktuální školní řád školy, do které jsem chodila a hle, je tam toto: „Začátek a konec vyučovací hodiny určuje vyučující dle organizace hodin a s ohledem na didaktickou a metodickou náročnost předmětu.“

Další odpovědi
iceT

Přestávky máte mezi každou hodinou, tak snad se zase tolik nestane, když se budete ve škole o těch pár minut déle učit. Na wc vás jistě pustí a hlady taky jistě nikdo nepojde.

A všiml sis, že pokud vás učitel obere o přestávku, obere taky sebe? Vaše práva a potřeby vidíte, práva a potřeby druhých ne.

Arne1

N8m také ve škole učitelé na naše námitky říkali, že zvonění je jen informace pro ně.

annas

Učitelka na to právo nemá. Nejde jen o porušování školního řádu, ale i o důvody zdravotní. či hygienické. Jen to, že se žák zvedne z lavice a projde se.

Žák má právo kromě jiného

„mít nezkrácenou přestávku mezi jednotlivými vyučovacími hodinami v souladu s rozvrhem hodin vydaným pro příslušnou třídu“

Nejen podle školního řádu, ale i podle vyhlášky MŠ má žák mít mezi jednotlivým vyučovacími hodinami 10minutovou a jednu 15minutovou přestávku, Mezi dopoledním a odpoledním vyučováním pak 50 minut.

V případě je možné desetiminutové přestávky zkrátit na 5 minut, stejně tak polední přestávku.

Školní zvonek ohlásí, že vypršel čas. Ale poslední slovo má učitel, který končí hodinu.. Ale není správné, že vás „okrádá“ o přestávku, vypadá to tak, že si špatně rozvrhne učivo.

Žáci si mají vydechnout, odskočit na WC, připravit se na další hodinu.

Jste zřejmě nezletilí, takže vaši rodiče by se měli obrátit na učitelku nebo třídní učitelku a pokud je to pravidelně, mělo by se to řešit na třídních schůzkách. Nemyslím stěžovat si, ale požádat o vysvětlení a zjednání nápravy

Přestávky ve vyučování
http://www.tydenik-skolstvi.cz/archiv-cisel/2012/38/­prestavky-ve-vyucovani/

Klaproth

Prostuduj si školní řád. Pokud zjistíš, že ho učitelka porušuje a pokud jsi si zároveň stoprocentně jist, že ty jako žák ho nikdy v ničem neporušuješ, běž si stěžovat.

I nám ve škole říkali, že konec bodiny určuje učitel, ale to bylo za totality, dnes možná platí jiná pravidla a konec hodiny si určují děti, co já vím…

Quimby

IceT,Lamalam: To je sice hezké, ale opravdu se mi kolikrát stalo, že učitel přetáhne, pak si člověk tedy dojde odskočit, nestihne to, přijde pozdě a další učitel se naštve, že mu půlka třídy chodí po zvonění. A omluva, že přechozí učitel přetáhl opravdu nefunguje. Ještě lepší je když se musíte přesouvat mezi třídami.(My sme měli 5min přestávky, takže se to opravdu stíhat nedalo).