Avatar uživatele
Nick42364

Má sro, as povinnost vystavit doklad o zaplacení?

Dobrý den pokud si já fyzická osoba objednám jakýkoliv ať hmotný či nehmotný produkt (třeba elektroniku nebo jídlo) v hodnotě vyšší než 5 000 kč má firma povinnost vystavit doklad nebo fakturu o zaplacení? Nejde mi o nějakou záruku, daně apod. Spíš mi jde o to jestli když si od jakékoliv firmy objednám ať fyzický či nehmotný produkt (hra, software,bitcoin,…) jestli má ta firma povinnost vystavit druhé proti straně alespoň doklad o zaplacení? Já si myslím že by to měla být povinnost dle zákona stejně jako v supermarketu vám musí nabídnout účtenku stejně tak při nákupu na internetu vždy by jste něco podobného měli dostat. Což samozřejmě souvisí i se zárukou apod kdyby měl nastat spor s ČOI nebo soudní spor.

Zajímavá 0 před 248 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Funna

Samozřejmě, že má…buď ti vystaví klasickou fakturu, pokud nakupuješ po netu a nepřijdeš osobně a nebo ti vystaví pokladní doklad, když platíš na místě v hotovosti…a nejde vůbec o to, jak vysoká je to částka, měla by to udělat i při nákupu za 1 Kč…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Ano, obchodníci mají povinnost vystavit doklad o prodeji nebo poskytnutí služby podle § 7 odst. 1 zákona č. 495/1991 Sb., o dani z přidané hodnoty. Tento povinnost platí bez ohledu na to, zda se jedná o prodej zboží nebo poskytnutí služby, a zda se jedná o prodej v kamenném obchodě nebo na internetu.

Pokud daný obchodník tuto povinnost nesplní, může být sankcionován finančním úřadem. Stejně tak kupující si má právo vyžádat doklad o zaplacení, pokud mu nebyl automaticky poskytnut, a v případě potřeby může tuto skutečnost nahlásit na příslušný finanční úřad.

Je dobré si uvědomit, že doklad o zaplacení může sloužit jako důkaz v případě reklamace, sporu o dodání zboží nebo služby a podobně. Je to tedy nejen povinnost obchodníka, ale také výhoda pro kupujícího.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

O zaplacení zálohy nemusí, pokud nejsou plátci DPH, o prodeji (faktura, paragon apod.) vždy ano.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Ano, a nemusí to být ani více jak 5000. Pokud ti něco prodává, a´zboží nebo službu, tak na požádání musí vystavit doklad i třeba na 5 korun.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
john0000000

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal půjčku schválenou 19. prosince 2022 a půjčku jsem obdržel 20. prosince 2022. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nás nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

Avatar uživatele
Nick42364

@funna a pokud by nějaká společnost takto fungovala, že by některým klientům nevystavila ani neodeslala po urgenci fakturu může se jednat o trestný čin? Praní špinavých peněz, krácení daní nebo podobně?

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání