jirka F

Má prezident spíše reprezentativní úlohu?

Stejně rozhoduje většinou vláda.🤓

Nejlepší odpověď
Mravenec

Co dělá prezident je uvedeno v článcích 62–3 v Ústavě. Například jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády, rozpouští poslaneckou sněmovnu, jmenuje soudce ústavního soudu, podepisuje zákony, odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem, etc.

Ale i ZASTUPUJE STÁT NAVENEK. Článek 63a
Takže má i reprezentovat. 🙂

Další odpovědi
elkon

Prezident v naší zemi je hlavou státu s minimem pravomocí. Jeho největší pravomoc je, že je vrchním velitelem ozbrojených sil.

Filip84

Nesmysl.

Už Romain de Sèze, při obhajobě občana Ludvíka Kapeta, kterého soudil Konvent, pravil, že „(n)uže, chcete-li soudit Ludvíka jako občana, táži se vás, kde jsou ochranné formy, jichž každý občan má nepromlčitelné právo požadovat? Otáži se vás, kde je rozdělení způsobilosti, bez něhož nemůže být ústavy ani svobody? Otáži se vás, kde jsou ti obžalovací a soudící porotci, ten druh záruk, který zákon poskytuje občanům, že jejich nevina bude prokázána? Otáži se vás, kde je ta možnost zamítací, tak nutná, kterou zákon stanovil, aby čelil nenávistem nebo vášním?“

To není z jeho hlavy, o tom psal, před ním Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau (myslím, že v Pojednání o despotismu, nebo v Lettres à Sophie, to už je dávno, co jsem to četl), i o tom mluvil: že je, v zásadě, dokonale jedno, jestli bude král omezený konstitucí, nebo praesident, ale že nějaká osoba s právem veta být musí, jinak čeká Francii nejhorší diktatura, jakou svět dosud zažil. Naštěstí pro něj už se jí nedočkal.

Veto praesienta nelze přehlasovat v případě změny konstituce a konstitučních zákonů: to je jeho hlavní úloha. No, a když je tam takový Miloš Virosa Orthesa Vakcína Krippelkára Tečka, Zeman z a na Vysočině, ochránce posvátného pramene Becherova, vůdce v boji proti všem novinářům, ochránce věřících v boji proti všem abstinentům, vegetariánům a nekuřákům, správce dvou rybníků, svatý otec všech křupanů, tak to člověk moc adekvátní plnění úlohy praesumovat nemůže.

Hlavně, že máte volební právo a furt se handrkujete o politiku, přitom o fungování státu a práva nevíte absolutně nic. To je bisarní! :-/

https://prame­ny.historie.u­pol.cz/artkey/dbt_00F_00­00_58_Romain_de_Se­ze_obhajoba_Lud­vika_XVI_1792­.phphttps://fr­.wikipedia.or­g/wiki/Honor%C3%A9-Gabriel_Rique­ti_de_Mirabeau

paul1

Jak v které zemi. Někde má i neomezené právomoci (bohužel)

Dvorní šašek

Má spíše reprezentativní úlohu až na pár výjimek (jmenování guvernéra ČNB nebo vlády České republiky).

Drap

Ano má. Jsou přesně dané věci v kterých může rozhodnout sám prezident.

Emefej

Jak kde. Náš prezident moc reprezantativně nepůsobí.

Kryšpín

Tak na př. jak nám předkládají média má president UA ohromné pravomoce a proto president odmítá jakoukoliv dohodu s RF pouze až bude poraženo Rusko za vynikající pomoci západu.
Ovšem může se také stát, že jedná zbloudilá raketa od RF zabloudí do některého státu společenství NATA / nebo také naopak / a jako nepřátelský stát se ohřejeme dostatečně nebudeme již žádný plyn odkudkoliv potřebovat.

Vášfa

Ano

Filip84

Jak může, Miloš Virosa, někoho representovat? Ať už s ním někdo souhlasí, nebo nesouhlasí, tak to, jaké má názory, postoje, nebo něco podobného, nemá nic společného s tím, že se chová, jak blbec a hovado. Praesident republiky se nemůže čvachtat v rybníčku na Vysočině, s rukávkama a / nebo v dětském člunu. Stejně tak nemůže posílat, pořád dokola, novináře do zadnice. Může jim nedat rozhovor, může s nimi ten rozhovor ukončit, ale nemůže se chovat, jak se chová.

Nemůže se vymezovat tak, jak se vymezuje Miloš, proti těm nebo oněm, od toho u nás praesident není.

Ono to není nějak podstatné, stejně nás v zahraniční znají a mají za šašky. Ale nebudu se ptát, jestli může mít nějakou representativní funkci hovado, které se ožere, jak Dán, když jde na ceremonii stran korunovačních klenotů, proboha!