Avatar uživatele
Pokročilý

Má lekař právo vykázat rodiče z ordinace, když ošetřuje jejich dítě?

Byla jsem se svou 4 měsíční dcerkou na očním na zákroku sondáž slzných kanálků. Lékař mi řekl ať malou položím a jdu na chodbu. Myslela jsem si,. že to je kvůli tomu abych jm tam neomdlela, ale jako zdravotník jsem z toho obavy neměla. Tak říkám, že mě to nevadí, že zůstanu. A on již trochu naléhavěji řekl, že to není kvůli mě ale kvůli miminku.
Nevím v čem je to pro miminko lepší, že tam s ním máma nebude...
Nicméně jsem šla. Ale dost mi to vadilo. Že vlastně nevím co tam s ní dělají. Nijak bych se jim nepletla stála bych u dveří..jen se dívala.Je mi jasné, že sestra musí dítko při takovém zákroku hodně držet...Ani do toho bych se nepletla. A taky mi vadilo, že ani nevím co s ní jdou vlastně dělat. Jestli například použijí nějaké znecitlivovací kapky nebo ne... a kdybych si to nečetla před tím na netu tak bych nevěděla vůbec nic. I když jsem se ptala lékař mi jen řekl ano udělali jsme sondáž...Ani jsem nedostala do ruky žádnou zprávu..
Má lekař právo vůbec chtít abych šla ven? Jak si to prosadit, že tam chci zůstat? A pokud by případně řekl, že mě dítě neošetří když tam zůstanu, jak na to mám reagovat a má vůbec právo na takovou odpověď? Co kdyby se něco nepovedlo a oni to dělali bez zákonného zástupce jak by byli krytí?
Děkuji za info. Nevím jestli to dát do právních nebo zdravotních otázek... tak uvidíme.
Doplňuji:
Teď už si buďte jistá, že bych neodešla, ale vše proběhlo tak rychle, že jsem vůbec nestihla reagovat. Byla jsem tak vykulená, že to po mě chtějí, že jsem se nezmohla na slovo. A zpětně mi to přijde dost nedůvěryhodné, že to dělají jako by tam dělali něco nepatřičného:(No snad ne ale nikdo neví....

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Ne,nemá.Rodič je za dítě odpovědný a chrání jeho zájmy podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.Lékař je v tomto vztahu absolutně cizí člověk bez jakéhokoliv právního vztahu vůči dítěti.Když bych to řekl trochu vulgárně,tak je jen služebník provádějící nějaký úkon ve prospěch dítěte.A já,jako odpovědná osoba, musím ,podle svých znalostí a hlavně podle svého citu matky, jeho činnost kontrolovat a má právo zabránit všemi prostředky možné újmě dítěte.
Doplňuji:
Lékař by měl být profesionál a vysvětlit matce postup,který bude dělat a jak asi bude dítě reagovat.To každá maminka pochopí a bude mu nápomocma.Ale rozhodující je tam ta vazba dítěte na matku,kdy dítě vnímá její přítomnost a není tolik stresováno

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že na to právo nemá a já bych ordinaci neopustila .
Zřejmě ten zákrok není nic příjemného,ale jako matka bych chtěla být u toho a vidět co se dítěti dělá .

zde je něco podobného a přečtěte si to

http://www.ferovanemocnice.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Já myslím, že nemá, ale třeba to bylo z hygienických důvodů - možná aby se tam dítěti nic nedostalo, i když je to jen malý zákrok...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

Fiverka

Nevím, jestli si to tu někdo přečte, ale chci napsat co jsem zjistila.
Lékař má právo kdykoli vás z ordinace vykázat a to bez zjevného důvodu. Prostě jen pro to, že on chce. A nebo řekne aby se mohl soustředit a podobně. Je to z důvodů když by rodiče například chtěli bránit ošetření dítěte, které by bylo nutné k záchraně života. /třeba transfúze u jehovistů apod./ Pokud se jedná jen o menší zákrok nebo vyšetření u kterého byste chtěli být s dítětem pohromadě, je jediná šance najít si lékaře, který vás u toho nechá. Ale nemusí vás nechat a nemáte žádné právní dovolání. Něco jiného je pobyt v nemocnici . Na to být u dítěte když je v nemocnici nárok máme ale při vyšetření nebo při nějakém zákroku, je to čistě na lékaři a na tom jestli jste schopni ho nějak obměkčit, aby vás u dítěte nechal.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.