Toruk

Má člověk právní nárok na přístupovou cestu je svému pozemku?

Můj kamarád má problém s přístupovou cestou ke svému domu. Nyní vedou k domu cesty 2 (polní). Obě jsou na pozemcích zemědělského družstva (ZD). Na jedné ZD schválně vytvořilo zábranu. Druhou ničí těžkou technikou, takže je někdy osobákem nesjízdná. Kamarád žádal obec, aby mu prodala obecní pozemek, na němž by bylo možno vytvořit alternativní cestu. Ale obec se tím nechce zabývat. Má můj kamarád právo na sjízdnou cestu (když poctivě platí daně)? Má obec povinnost mu vyjít vstříc? Je na to nějaký zákon? Děkuji.
Doplňuji:
Bumbesi, soudit se s kým?? Myslíš se ZD? Jsou to přece majitelé pozemku, když budou chtít, můžou třeba cestu rozorat a pěstovat tam brambory. Nebo myslíš s městem, že neposkytuje občanovi základní práva (přístup ke svému pozemku (přez to, že za něj občan platí daně))?

Jak vidím, právní rady se zde již neposkytují. Škoda.

Nejlepší odpověď
standa

S vlastnictvím každé stavby (nemovitosti) je spojeno (kromě obligátních práv a povinností) i právo užívání stavby, rozuměj „přístupu“ ke stavbě.

Pokud toto právo nelze vymáhat standardním způsobem, poukázáním na existenci ´věcného břemene´ (protože toto nebylo dosud zřízeno), tak nezbývá než se obrátit na příslušný stavební úřad, aby sjednal nápravu. Bude to ´běh´ na dlouhou trať, na to se připravte…, ale nakonec toto břemeno MUSÍ být zapsáno do katastru.

A až teprve poté lze poukazavat na případné nedodržování podmínek, které vyplývají ze smlouvy o zřízení břemene…

Docela zajímavý článek k dané problematice, naleznete níže ve zdroji.

p.s. a nelámejte nad námi hůl, když se pár dní nedozvíte požadovanou odpověď 🙂

Zdroj: http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/peripetie-spojene-s-vlastnictvim-ucelovych-a-mistnich-komunikaci-49686.html

Další odpovědi
Bumbes

Teoreticky tento nárok existuje, ale jsou v něm zohledněny, nebo naopak vymíněny různé aspekty, ve kterých se vyznají asi jen právníci a pokud nedojde k vzájemné dohodě, je třeba tyto spory řešit soudní cestou. Bohužel…

Doplněno:
Nejsem právník, ale domnívám se, že existuje něco jako normativní právní akt zvaný soudní rozhodnutí, kterým si můžete přístupovou cestu vynutit i bez soudního procesu i na organizaci.
Také existují „Občanské právní poradny“, kde vašemu příteli zdarma poradí přesný právní postup a možnosti.

pondělí

jestli ten dům koupil,tak na odhadní smlouvě má uvedeno přístup k nemovitosti a toto musí být zachováno,
pokud si to stavěl sám uprostřed cizích pozemku,tak ať dál létá vrtulníkem

ReHu

Zkuste se obrátit na http://das.cz/cs/si­te/uvodni-strana.htm