Dýché

Má cenu pořizovat si sluchátka s frekvenčním rozsahem začínajícím pod 20 Hz?

Mám sluchátka, se kterými jsem velmi spokojena a výrobce u nich uvádí frekvenční rozsah od 15 Hz do 20 000 Hz. Mají ale vadný kabel a budu je vracet a pravděpodobně si koupím jiný typ. Zjistila jsem ale, že tento rozsah není příliš běžný, u většiny sluchátek (nehledám žádná extra luxusní), začíná na 20 Hz a v různých návodech na výběr jsem se dočetla, že slyšitelné jsou pro nás většinou stejně jen zvuky nad 20 Hz. Má tedy cenu hledat sluchátka s nižším rozsahem, nebo těch 5 Hz ani nebude znát? Vím že je to možná podivná otázka, ale přijde mi, že na tom asi něco bude, když vyrábějí i sluchátka, jejichž rozsah začíná dokonce níže.

Moc děkuji za odpovědi. Sluchátka používám k běžnému skypování, mp3 a hrám, takže nic náročného.

Nejlepší odpověď
lexx

nemá, tóny 20 Hz a níže jednak neslyším (nevím jak Ty) a v běžný muzice pop, rock se snad ani nevyskytujou, krom toho výrobcové rádi lžou, je to prostý marketing a ohlupování neznalého klienta

Další odpovědi
tforro

Pokud nemáš velmi citlivý zvuk, tak nemá. Vše pod 20hz je neslyšitelné (právě jak u koho), jedná se o infra zvuk.
A co si ve sluchátkách pouštíš? Fm rádio, mp3 a skype?

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Infrazvuk

xxx3

Nezáleží na tom. Tyto frekvence nejsou pro poslech hudby vůbec důležité. Navíc, u těch současných sluchátek není jisté jak silně mohly něco takového zahrát. Ten frekvenční rozsah totiž není doplněn o informaci o útlumu. Jinak řečeno, pokud zahrály těch 15Hz, tak to stejně mohlo být jen prakticky takové šeptání.

mosoj

Záleží jaký máš sluch a pak také jestli tvůj zvukový zdroj má takový frekvenční rozsah. Některé hudební nástroje tyto nízké kmitočty generují.

cochee

Sluchátka vůbec nejsou schopna tak nízké kmitočty zahrát. Najdi si někde, jaký je vztah mezi vlnovou délkou zvuku a průměrem měniče/reproduk­toru. Proč myslíš, že basové reproduktory mají tak velký průměr? Nízké kmitočty ze sluchátek naše ucho slyší, protože si je „vymyslí“ na základě toho, že jemu známý zvuk o nízkém základním kmitočtu, například tón kontrabasu, obsahuje kromě toho základního tónu i vyšší doprovodné kmitočty, tzv. harmonické – a ty už měnič sluchátek zahrát dovede.

led

Pre bežného poslucháča počuť okrajové frekvenčné zvuky (basy výšky) nie je podstatné. Túto frekvenciu skôr vnímame telom, pocitovo…hudba v mp3 má orezané špičky, čo na bežných „komerčne lacných“ sluchátkach ani nepostrehnete, vzhľadom na ich skutočnú frekvenčnú schopnosť.(tie štuple, z tržnice, alebo športové sluchátka), tu si tieto okrajové tóny skôr pocitovo domýšľate, než skutočne počujete.
Kvalitné profesionálne sluchátka, prípadne sluchátka so stišovacím mikrofonom (stlmí okolitý rušivý zvuk) sú oveľa vyššej cenovej kategorie (rádovo v stovkách €), tam, aj vďaka robustnej konštrukcii a akustickému odrezaniu vonkajších vplyvov, môžte postrehnúť aj špičkové okrajové tóny vášho frekvenčného rozsahu.

Radius

Já mám také rád u hudby hloubky, proto jsem si koupil sluchatka Koss Porta Pro, ty jsou skládací a nejsou velká ani drahá a přitom jsou pohodlná. Na hudbu ideální, zdůrazňují basy a trochu i výšky.
Pro běžné použití (k PC) a na řeč mám malá a levná sluchátka jiná (neznačková), ty mi vyhovují, ty moc neizolují okolí, takže s nimi slyším, navíc je mám většinou tiše. Ty Koss používám jen na hudbu a občas trochu silněji.