Avatar uživatele

Lze ze statistiky získat správné informace ?

Řízení ekonomiky a politiky vychází často ze statistiky ale podle mě statistika nemusí být vždy vhodným řešením pro rozhodnutí, protože statistika nepočítá s novinkami a budoucností stejně tak v ní ani není dávná minulost, navíc může zde být i statistika chybně nastavená.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Hlasujte v anketě

Ano 14% Ne 14% Jiná možnost 71%

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jiná možnost

Statistika dává přesné informace. Problém je v tom, že se zde vyskytuje jistá statistická chyba, takže od skutečnosti se může lišit. Záleží na tom jak jsou údaje sesbírány, zpracovány, z jakého počtu respodentů,z jaké geografické oblasti a spousta dalších vlivů.
Statistika je zcela přesný součet nepřesných čísel.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Avatar uživatele

Jiná možnost

Doplňuji Drapa o to, že statistika většinou pracuje s pevným kmenem respondentů, kteří se statistik a jejich vyplňování zúčastňují pravidelně. Ani nahodilé statistiky přímo z terénu však neposkytnou přesný obrázek o tématu, které se má prověřit. Kmen respondentů se vytváří na základě "klíče" stanovéného Český statistickým úřadem.
Dovoluji si však namítnout, že rozhodně naše ekonomika a politika není řízena podle výsledků statistik. Spíš se jako reálná možnost jeví to, že výsledky statistik slouží k obhajobě některých ekonomických a vládních rozhodnutí.
Doplňuji:
Ad mosoj - i ve Tvém případě se nedá říct, že máš stoprocentní pravdu. Proč - dlouholetá zkušenost s vedením statistik a s vedením "denníku hospodaření domácnosti" právě pro Okresní statistický úřad.
Vždy je nutné počítat s možností "statistické chyby" jak uvádí Drap, nebo odchylky od statistického výpočtu. Něco jiného zadáním podobných otázek na stejné téma u stejných osob zjistí třeba ČSÚ a něco jiného Stem. Proč asi?


Avatar uživatele
Bronzový

Jiná možnost

Statistika nuda je.
http://www.youtube.com/…
Doplňuji:
Ar> škoda, Ar mě už předběhl.


Avatar uživatele
Zlatý

Ano

Když to tak čtu tak koukám, že to je plácání o ničem ( nepočítá s novinkami, zásadní a podstatné nepochopení statistiky jako takové !!!!).

Statistika je přesná pro to, pro co je zadána, jak přesné a jaké jsou vstupy. Relativně poskytuje dobrý přehled i pro nepřesné vstupy. Výstupů je několik a mají svůj algoritmus výpočtu.
Typickým příkladem jsou volby, kdy relativně brzy jsou vydávany výsledky, které se pak od skutečnosti mnoho neliší.


Avatar uživatele
Zlatý

Jiná možnost

Co jsou správné informace?


Avatar uživatele
Zlatý

Ne

Ale počíta, štatistika počíta so všetkým.
Štatistika je vynikajúca metóda aplikovania zisteného do plánovaného hospodárstva (v spojení s prognózou, to je to videnie budúcnosti).
Len záleží na tom, čo z tej štatistiky chceme vytiahnuť - a to je ten zádrhel, každý vidí v štatistike niečo iného (jeden dobrú prognózu, druhý blížiacu sa katastrofu, pričom štatisticky obaja majú pravdu).
Štatistika je uznávaná IBA ako orientačný ukazovateľ, pretože štatisticky sa preukázalo, že štatistika ako taká je nanič. Je to iba hranie si s číslami, pre jedného je litrový pohár na pivo, v ktorom je 1/2 litra piva, poloprázdny, pre druhého poloplný.
A vyberte si.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Statistika je přesný součet nepřesných čísel.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 1110
Zlatý ivzez 525
Zlatý mosoj 506
Zlatý Hlada 356
Zlatý Kepler 291
Zlatý gecco 271
Zlatý annas 261
Stříbrný Pepa25 248
Zlatý led 224
Zlatý Dochy 211

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.