Anastia

Lze vybrat složenku s penězi na stracak? Papír co se dostává mezi tím než se udělá nový občanský průkaz

Odpovědi
da ny

Neznám z češtiny slovo „stracák“.
Pokud je nahlášena "Z"tráta OP.
Místo OP může být použit pas.
https://www.mvcr­.cz/clanek/osob­ni-doklady-642319.aspx?q=Y2hud­W09MTI%3D
Při ztrátě občanského průkazu už dočasný náhradní doklad nedostanete https://listy.mesto-most.cz/pri-ztrate-obcanskeho-prukazu-uz-docasny-nahradni-doklad-nedostanete/d-16702
Netuším, zda na nějaký doklad o ztrátě OP Vám úřednice na poště vydá peníze na složenku. Jistě Vám řekne, co k tomu budete potřebovat

Filip84

Míníš-li „stracákem“ potvrzení o občanském průkazu, tak ne.

Podle podmínek České pošty, ať už pro základní poštovní služby, nebo jiných, podnik vydá zásilku / vyplatí peněžní částku etc., jejíž podání se stvrzuje, osobě, která prokáže svou totožnost podniku občanským průkazem, řidičským průkazem nebo cestovním pasem (čl.23 odst.1 lit­.a) PP ZPS).

Potvrzení o občanském průkazu není veřejnou listinou, není průkazem totožnosti, jeho jediným účelem je potvrzení, že občan, který je povinen vlastnit občanský průkaz, ho nevlastní právem – protože ho ztratil, nebo mu ho třeba ukradli, nebo byl roztrhán vlky, nebo tak něco a podobně, a on čeká na vydání nového. Nic víc, nic míň.

Pokud nemáš řidičský průkaz, výrazně doporučuju – aniž bych Ti chtěl radit nebo se Ti montovat do života – vyřídit si cestovní pas.

Protože rodný list je, sice, veřejnou listinou, ale nemá fotografii, no a v dnešní době Ti na průkaz bez fotografie nikdo nic nedá, nikdo Ti ho neuzná.

Pokud nemáš řidičák, ani pas a zadařilo by se Ti přijít zároveň o občanský průkaz i rodný list (protože jsi, např., šel do banky žádat o finanční službu, banka chtěla prokázat totožnost dvěma doklady, a tak jsi, ve stejné tašce, vezl jak občanský průkaz, tak rodný list), a ta taška Ti byla ukradena, tak Tě čeká poněkud nemilá procedura, že se budeš muset dostavit na matriční úřad obce, ve které jsi se narodil (tedy dnes, zpravidla, jinde, než bydlíš, a taky to může být hezky daleko), a to s nejméně dvěma svědky, kteří nějaký ten doklad mít budou, osobně Tě znají a dosvědčí, že jsi to opravdu Ty, protože matriční úřad bude muset ověřit Tvou totožnost a zpravidla to jinak nejde. Pak by s Tebou úřednice sepsala protokol, vyslechla jako svědky ty, co Tě znají, a až potom by Ti byl vydán stejnopis rodného listu, a na základě toho by Ti, následně, úřad obce s rozšířenou působností vypracoval žádost o vydání nového občanského průkazu.

Zdroj: https://www.ces­kaposta.cz/do­cuments/10180/282­441/zps.pdf/a085da­ea-e843-4885-b60b-af3372319f75

petrph

Jestli bych doplnil, tak jak píší ostatní sice nemůžeš. Ale pokud to nutně potřebuješ (a nemáš jiný podobný doklad), tak potom se dá požádat, aby ti ten nový občanský průkaz vytvořili ve zkrácené lhůtě, do 5 dnů, nebo dokonce i do 24 hodin pokud si pro něj zajedeš na určené výdejní pracoviště MV do Prahy. Ale připlatíš si za to nějaký poplatek poplatek…