Boy 13

Lze u USB flash disku, externího disku a DVD nastavit otevírání heslem?

Jak mám nastavit na externím nebo usb flash disku otevírání za pomocí hesla? chci to, protože se mi to zdá bezpečnější, díky.

Odpovědi
ElonMusk

Někteří výrobci na své externí disky přímo nahrávají software k umožnění zaheslování některých souborů. Pokud otevřete disk, a nic takového tam nevidíte, zkuste se podívat na stránky výrobce či nainstalujte software třetí strany.

anonym

Nejjednodušší způsob jak toho dosáhnout univerzálně je vytvořit na flash disku (DVD, či jiném mediu) archiv s nulovou kompresí (aby nedošlo ke snížení rychlosti zápisu a čtení) – je jedno jaký, zda rar, 7z, zip nebo třeba tar, hlavně bez komprese. Nastavit archivu ochranu heslem a teprve do tohoto archivu ukládat data.

Další uživatel pak na flashce najde jediný soubor archivu, ten otevře, zadá heslo (na to nepotřebuje nic speciálního stačí jakýkoliv program pro práci s archivy, kterých najdete bezpočet pro každý operační systém) a pokud je správné má k dispozici vešjerý obsah archivu, což může být libovolný počet dalších adresářů, podadresářů a souborů. Stejně tak bude moci do archivu libovolné adresáře a soubory přidat nebo v něm mazat. Bez znalosti hesla se k datům nedostane vůbec.

anonym

Ochrana heslem u archivů ale mívá různou míru prolomitelnosti v závislosti na tom jaký typ použijete. U starého ZIPu je prolomení hesla relativně nejjednodušší (navíc zip nešifruje názvy souborů jen jejich obsah), proto bych možná raději vsadil na vyspělejší šifrování u 7z archivů.