Complex

Lze u podsvětleného větráku v PC nějak vypojit to podsvětlení kabelem či softwarově, nebo je to na pevno zabudováno?

Odpovědi
jáára

Dá se přeštípnout kablík.

Roman71

Softwarově to rozhodně ovládat nelze, takže vezmi náležitý hardware (štípačky) a odpoj tu LED diodu od napájení ventilátoru, nejlépe přímo na plošném spoji pod motorem 🙂 Ona je totiž napájena po stejných vodičích jako ventilátor, jen má v sérii malý rezistor pro omezení proudu.

Edison

Jak to máme vědět? Dej typ ventilátoru… nebo si to najdi hnedle podle typu na netu sám.

Edison

Romane, nebylo by toto řešeno uvnitř toho ventilátoru? Nebo jak si to představuješ? Pin na boardu asi není, že. To znamená, že by tam nebyl ani samostatný vodič. Z toho mi vyplývá, že to podsvícení by mělo být řešeno uvnitř toho ventilátoru. Ale nevyloučil bych zcela samostatné napájení z jiného konektoru na boardu, kterých tam bývá hnedle několik a některé by mohly být ovládané SW, nebo od BIOSu, nebo tak něco. Proto po několikáté opakuji: To chce znát typ ventilátoru.

Roman71

Ano, je to uvnitř ventilátoru. Když pojedeš po kablíku až k plošnému spoji, najdeš tam tři pájecí místa (červený – plus, černý – minus, žlutý – otáčky). K černému a červenému kablíku jsou přes rezistor na plošném spoji připájeny drátky vedoucí k svítící diodě. Pokud se je podaří uštípnout šikovně u plošného spoje, je dioda odpojena. Jinak se dá „plus“ diody vyvést zvlášť a rozsvěcet ji zavedením extra napětí, ale to chce znát předem vnitřní zapojení obvodu. Je to u všech takto podsvětlených ventilátorů stejné.

Edison

Fajn. Já nikdy kravinu, jako podsvětlenej fuňák neřešil. Jen další zbytečný kurvítko.

Roman71

Souhlas.
Nechápu, na co je potřeba svítit v králíkárně ventilátorem? Leda že bych si chtěl tu bednu dát na stůl a přes (plexi)sklo večer osvětlovat klávesnici a půlku obličeje 😁

Edison

I na to mi to přijde značně nesmyslné… Na osvětlení klábosnice existují rozumější řešení. Od podsvětlené klábosnice, přes nějaké nepatrné LED světýlko, po normální kancelářskou lampičku s příjemným nastavitelným světlem a kvalitním stínítkem, aby to neosvětlovalo monitor a nesvítilo do obličeje.

Roman71

Naprostý souhlas 🙂

Edison

Ano, přeštípnutí kábliku zafunguje určitě. Sice to nebude ventilátorovat, ale o to asi nejde, žejo…

Hele… nejsem si vědom, že by MB měly samostatný výstup na podsvětlení ventilátoru, ale zase to zcela nevylučuju. Podle typu boardu by to mohlo jít SW ovládat. Takže prostě podle typu toho ventilátoru.

jáára

Myslel sem přerušit napájení těch diod po obvodu. Nevím proč tohle řešíte, však to stojí pár korun. Ventilátory měním, když začne být slyšet.

Edison

Aha… to jsem nepochopil. Sri… Jinak ano, vyměnit větrák za pár kaček je asi nejlepčí řešení. 🙂