P70

Lze u písemné části maturitní zkoušky z čj (slohovky), psát barvy popisovaných věcí, když je obrázek klasicky černobílý?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Popis má vyvolat představu popisovaného předmětu apod., proto by měl působit věrohodně a pokud předmět někdo zná, aby ho poznal.

  1. Pokud obrázek mít nebudete, , takže i když budete popisovat černý obrázek, můžete ho popsat jako barevný, máte víc možností. Využít představivosti. Zadavatel práce bude hodnotit váš výkon., zda jste splnil téma a jak jste je stylisticky zvládl.
  2. Pokud byste měla obrázek, před sebou, pak je třeba popisovat věrně.

Podívejte se na loňský popis Ladova obrázku.

http://www.cesky-jazyk.cz/slohov­ky/popisy/zima-podle-josefa-lady.html#axzz5BsA5a­ULm

Záleží také na tom, zda je o popis prostý, odborný či umělecký či jsou uvedené dalších dispozice.

Samozřejmě o tom, zda a jak jste splnil zadání, rozhoduje ten, kdo opravuje, takže záleží na jeho hodnocení.

Zeptejte se svého češtináře, ten vás zná, ví, jak si umíte poradit s fakty, jak umíte své myšlenky vyjádřit.

Když je něco černé, nemůže to být bílé. Pak může jít o jiný slohový útvar.

Mohu vyjádřit jen svůj názor, co si myslím, není důležité, protože neznám zadání a další dispozice.

Další odpovědi
mandiice

Pokud jsem to dobre pochopila tak myslite popis obrazku. Myslim ze by to nemel byt problem mozna bych tam dala naznak toho ze v to pouze spekulujete ze to ma dotycnou barvu.

Edison

I o BW obrázku lze napsat něco ve stylu bleděmodré oblohy s bílými mraky (nebo tmavě šedými), zelenou travičkou, pasoucími se hnědými kravičkami na červeném makovém poli… Každý takový popis může věrně, nebo naopak náladově doplnit vnímání obrazu čtenářem. Jde tedy o jaký styl popisu má jít. Buď lze barvy předkládat jako fakta, tedy jak si to představuje nebo vnímá autor, nebo to lze popsat z pohledu čtenáře, pak lze barvy popsat jako předpoklad – spekulaci.

Gestas

Taky budu letos psát;)
Osobně ti doporučuju psát spíš úvahu nebo vypravování.

ivzez

Záleží na tom, jestli budete popisovat konkrétní věci nebo obrázek.
V případě obrázku bude nutné se držet toho, co budete mít před sebou.