prostepetr

Lze snížit výživné, na kolik, jak a z čeho přesně se vypočítávají?

Dobrý večer.Jsem rozvedený,z 1­.manželství mám 1 dítě (9let). Jsem znovu ženatý, 1 dítě (2 roky), žena na rodičovské d.Můj plat 29tis.,auto,hy­potéka,inkaso,jí­dlo-20tis.(mobil,spo­ření,dojíždění do práce za cca 1500kč/měs. a úrazovku nepočítám). Před svatbou jako svobodnému člověku s ročním klukem a družkou u soudu prošlo zvýšení al.z 3500,–na 4tis.Bývalá mezitím porodila svému příteli dítě a žijí ve spol.domácnosti (toto soužití u soudu popřela).Je voják jako já s o něco vyšším příjmem a čerstvými příjmy z mise…mám vůbec nějakou šanci na snížení výživného? Dcera má všeho dost a já chci dávat i synovi.Žiji 300km od dcery, se kterou máme hezký vztah, jezdíme pro ní, narozeniny, prázdniny, výlety, občas něco hezkého pro radost, včasnost placení výživného atd.jsou samozřejmostí…dě­kuji, Petr

Nejlepší odpověď
ivzez

Podle mne by pro soud nebylo až tak rozhodující,
jestli Vaše bývalá žena žije s někým ve společné domácnosti,
protože její partner nemá na rozdíl od Vás k Vaší dceři
vyživovací povinnost.

Já moc šancí na snížení výživného nevidím.
Obě Vaše děti mají nárok od Vás obdržet přibližně totéž
a k hypotéce soud nemusí přihlížet.
Doplňuji:
ZaseJa,
rozumím změně podmínek a změně situace,
rozumím i tomu, že se bývalá manželka snaží získat více.

Uvědomte si ale, že přestože platíte k rukám matky,
jde o výživné určené Vaší dceři.

Reezo,
nikoliv kvůli chybě někoho, ale kvůli chybě vlastní.
Ten, kdo dítě nechce, se musí starat včas,
ne až v době, když už je dítě na cestě!

Další odpovědi
anonym

Výše výživného vychází z prokazatelných příjmů povinné osoby a z potřeb vyživovaného dítěte. Pokud uvažujete o snížení výživného, musel byste prokázat nižší příjem, nebo naopak podstatně vyšší vlastní náklady. Prostě byste musel prokázat, že se majetkové a finanční poměry závažným způsobem změnily. Výživné je určeno na potřeby dítěte. Matka je povinna na výchovu dítěte přispívat rovněž odpovídajícím způsobem. Soud musí při přiznání výše výživného vycházet z majetkových poměrů obou rodičů.
Neuvedl jste, jak dlouho je platné poslední soudní rozhodnutí. Pokud od této doby došlo k rodinným změnám, které zde uvádíte, tak by bylo vhodné soud o nové vyměření (snížení) výživného požádat. Jako první krok bych se asi šla informovat na sociálku. Zde by Vám příslušná úřednice měla být schopná sdělit, zda je naděje, abyste se svým požadavkem u soudu uspěl.

Hykam

Zkuste se zeptat na sociálce, ale moc bych na to nespoléhal.
Alimenty se počítají cca 15 – 17% z příjmu, takže v podstatě, kdyby si bývalá zažádala o zvýšení, pravděpodobně by i uspěla.
Na tý sociálce počítejte, že budou na straně dítěte. Mám dva kluky ve vlastní péči, když jsem řekl, že po bývalé žádný vysoký alimenty nechci, že si kluky uživím sám, tak mi řekli, že je to nezajímá, že oni hájí děti a vypočetli jí na každýho 2 500.- Ona měla v tý době příjem necelých 16 000.-

Jinak souhlas, co píše ivzez a ocko.

Reezo

Já osobně nechápu, proč u nás se otec nemůže zříct otcovství. Vemte si situaci, kdy muž nechce dítě a žena si ho přesto nechá… No a potom už většinu života otročíme kvůli chybě někoho.

zaseja

Zdravim…nemuzu se dostat na os.fb,tak pisu z pracovniho…fi­nancni pomery se u mne zmenily v tom, ze pri vymereni vyzivneho jsem neplatil hypoteku a nemel jsem vyz.povinnost vuci druzce, nyni manzelce a nedojizdel jsem do prace a co si budeme rikat. Maly taky roste. Krome toho byvala u soudu vystupovala jako clovek bez prace (i kdyz delala na cerno), pobirala pr.hm.nouze, pr.na bydleni a u soudu brecela ze to nezvlada. Podotykam sgelovymi nehty, novym mobilem a bytem v podnajmu za 11 000kc !!! Nechci obirat malou, ale byvale penize nepatri. Krome toho s malou pocitame do budoucna. Dodelavam jeji vlastni pokoj a kdyby to bylo mozne, vezmu si ji k sobe.