Avatar uživatele
Bronzový

Lze přes zimu umístit oleandr a durman do obytných chladných místností ?

Dostala jsem od sousedky oleandr a durman.
Sousedka mě upozornila, že nedoporučuje rostliny nechávat v místnostech, kde často býváme.
Vyrozuměla jsem, že dle jejího názoru tyto dvě rostliny uvolňují do vzduchu nějaké jedovaté výpary.
Mně se toto tvrzení nezdá pravdivé. Vím, že oleandr i durman jsou jedovaté rostliny např. na požití, ale že by bylo nevhodné pobývat v jejich blízkosti, o tom jsem ještě neslyšela.
Děkuji za vaše odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Oleandr i durman jsou opravdu jedovaté rostliny. Pěstovala jsem je obě, ale jeden rok mně durman zmrzl na zahradě, přišly dřív mrazy, než jsem ho stačila uklidit.

Oleandr i durman vyžadují přes zimu chladno, takže v obytné místnosti, v níž je tepleji, je jejich umístění nevhodné.

Při pobytu s květinami v místnosti se nemusíte jedovatosti bát. Ale po dotyku s nimi si dobře umýt ruce.

Z různých internetových zdrojů a vlastní zkušenosti.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Já bych to spíš viděl jen jako bezpečnostní opatření před náhodnou konzumací:
Oleandr obecný (Nerium oleander) je dekorativní strom a jediný zástupce rodu oleandr (Nerium). Je charakteristický poměrně úzkými zelenými listy a různobarevnými květy (nejčastěji se jedná o růžovou, žlutou a bílou variantu).
Je považován za jednu z nejjedovatějších rostlin světa, neboť k usmrcení dospělého člověka stačí obvykle požít jen dva listy, u dítěte list jeden. Člověk se může otrávit dokonce i medem, který včely vyrobily z květů oleandru. Jeho jedovatost je způsobena glykosidy oleandrinem a neriinem, které působí přímo na srdce a zvyšují tonus srdeční svaloviny. Projevy otravy jsou podobné jako u jiných jedovatých rostlin – zvracení, průjem, horečka, třesavka, závratě, křeče, srdeční arytmie.

Durman obecný (Datura stramonium) je prudce jedovatá rostlina z čeledi lilkovitých. V současné době roste všude od tropů po mírné pásmo, jeho původní oblast výskytu nebyla spolehlivě určena (možná Severní Amerika, ale jsou i jiné možnosti). V ČR roste roztroušeně od nížin po podhůří. Horní hranice běžného výskytu je 450 m n. m., výjimečně se objevuje až do 800 m n. m.
Celá rostlina je jedovatá, obsahuje tropanové alkaloidy (0,2–0,6 %), především hyoscyamin a atropin. L-skopolamin, apoatropin, belladonin, nikotin, flavonolové glykosidy (rutin) a kumarin skopoletin.

Halucinogenní účinky durmanu byly známy jak ve Starém, tak v Novém světě. Zvyšuje dynamogenii, touhu po pohybu, sklon k nemotivovanému smíchu, zrakové, ale i sluchové a čichové halucinace. Halucinace jsou velmi pohyblivé, mnohotné, létání, ježdění a otáčení. Na rozdíl od psychedelik, která obvykle jen ukazují pozměněnou realitu, halucinace při durmanovém deliriu vytváří i neexistující vjemy, častý je například kontakt s neexistujícími nebo fyzicky vzdálenými lidmi. Intoxikovaný člověk může být značně agresivní.


Avatar uživatele
Zlatý

Obojí pěstuji a nechávám přes zimu v garáži,/má okno/ protože chtějí mít zimní klid . Tento týden jsem je prvně zalila za celou zimu. hlavně je důležité neodstřihovat květenství která odkvetla, pak se květu honem nedočkáte. Já vždy z pilnosti když odkvetly, květenství odstřihla, ale pak jsem se dozvěděla, že to nemá a nyní mi kvetou každý rok opravdu bohatě.Takže v bytě jim dobře nebude, chtějí chladnou místnost s alespoň trochou světla.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1102
Zlatý mosoj 922
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 273
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 252
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.