Avatar uživatele
neluska007

Lze nějak řešit situaci, kdy rodiče nechtějí povolit podat přihlášku na dítětem vybranou školu?

Napadlo mě řešení soudní cestou, je to možné? Jaké možnosti dítě má?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? marci1, klumprt, alvin, lejdy.můn před 3107 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Není to tak jednoduché. Nejlépe pokud se sejde dítě s rodiči a psychologem a proberou znalosti, schopnosti, možnosti, koníčky, manuální schopnosti ap. dítěte. 🙂

Citace ze zdroje :
"A co když i po všestranném vysvětlení chce stále dítě někam, kam si nepřejí rodiče? Inu i v takovém případě lze použití ustanovení zákona, protože dítě je povinno dbát svých rodičů. Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit (§ 856).

Hurá – řeknete si, dítě by mě tedy přece jen mělo poslechnout! Koneckonců přihlášku na vysokou školu podepisuje dítě samo, ale přihlášku na střední podepisují rodiče.

Zákon pamatuje i na vypjaté a netradiční případy. Pokud rodič zneužívá rodičovskou odpovědnost nebo její výkon nebo ji zanedbává, soud jej rodičovské odpovědnosti zbaví nebo ji omezí (§ 870 a 871). V takovém případě by se dítě mohlo účelně zneužívání bránit i samo u soudu."
http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/pravo-o-cem-smi-dite-samo-rozhodnout-d75-/p_spolecnost­.aspx?c=A150121­_111456_p_spo­lecnost_wag

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mravenec

Jsou to rodiče, bohužel mohou… Je to soukromá ? To by pak měli důvod.

Ale je to otázka cti, jestli chtějí dítěti kazit sny..

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Luxx

chtěla jsem výuční list na automechanika a místo toho mám maturitu a titul bakalář z ekologie… vím, jak se cítíš…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek