tazalka

Lze nad trubkami od tepelného čerpadla něco postavit (dům) nebo zasadit stromy?

Zdědili jsme pozemek a zjistili jsme, že soused využil naši parcelu k tomu, aby si tam zakopal trubky. Tak chceme vědět, jestli je náš pozemek vhodný pro stavbu domu nebo je k tomuto účelu už znehodnocený. A půjdou tam zasadit stromy alespoň?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nechápu jak využil naši parcelu.
Pokud je ve vašem vlastnictví, nemá řádné povolení ani věcné břemeno, jedná se o černou stavbu a tu musí odstranit.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… musí to být zapsané jako věcné břemeno na katastru (co a jak se může), jestli není břemeno, je povolení na dvě věci a jedná se o černou stavbu >>> „na hubu“ si mohli říct cokoli …

Jiří Bohumil

Za prvé prověřte, zda byla sepsána smlouva o věcném břemenu a zda bylo zřízeno a zapsáno na katastru (jak píši i ostatní). Pokud ne, požadujte odstranění, případně nutno podat žalobu o zřízení „černé“ stavby.
Pokud smlouva byla a věcné břemeno je zapsáno v katastru nemovitostí, budete mít asi smůlu.

  1. Nad potrubím Vám vlastník věcného břemene nemusí povolit stavbu.
  2. Registr v zemi tvoří „chladící“ zónu, takže jak umístění spodní části stavby by bylo „podchlazováno“, tak i případně zasazené stromy by byly zřejmě tímto ovlivněny a jejich růst i případná produkce ovoce by tím trpěla, i když potrubí by toto vše vadit nemuselo.

Při těchto podzemních registrech se občas stává, pokud nejsou dostatečně hluboko, že i tráva v těchto místech bývá horší kvality.
Jestli by bylo možno, v tomto případě, za předpokladu souhlasu souseda, vydat stavební povolení na stavbu, by bylo nejlepší se zeptat na místně příslušném stavebním úřadě.
Žádný precedens o takovémto případě mi není znám.
Pozemek je tímto, pro stavební i pěstitelské účely, poměrně značně znehodnocen.

Alesh

Hups, četl jsem to jedním okem, moje chyba. Myslel jsem, že chceš sama dělat takové topení.
Musí mít písemné povolení, pokud ho nemá, pak má smůlu, pokud ho má, musí být nějaká specifikace, co se v blízkosti těch trubek a v jaké vzdálenosti může a co ne. Každopádně mi přijde divné, že by mu někdo povolil udělat si topení na cizím pozemku.

tazalka

Alesh, ono už je zakopáno, bohužel, a my potřebujeme vědět, jestli nad těmi trubkami můžem stavět, aspoň bez sklepa, když ne s… nebo jestli tam můžem aspoň něco zasadit, nebo nám zůstanou metry holé země zarostlé trávou a „úplně“ k ničemu…

Alesh

Já jsem tu odpověď opravil, blbě jsem to přečetl. Má písemné povolení? Od koho? Myslím na to, že to zakopal na vašem pozemku.

tazalka

Odpověď pro Jájsem Raibek: Vlastník před námi mu to povolil a my pozemek už tak zdědili…a samozřejmě se nám to nelíbí,tak zjišťujeme možnosti…

JájsemRaibek

Aha, takže pokud to má povolené, zřejmě je zřízené věcné břemeno a to musíte strpět.
Co se týče případné stavby, mělo by to být specifikováno v povolení.