Complex

Lze na Vysočině vypěstovat chmel?

Odpovědi
Kepler

Lze, ale ne použitelný pro pivovarskou výrobu. Je to poněkud teplomilnější rostlina, takže u jižní zdi domku by se jí snad dařilo. Viděl jsem ale chmel otáčivý růst i na Valašsku – divoce rostoucí.

Drap

Ano lze. Třeba malá chmelnice U Bystřice nad Pernštejnem. Chmel se využívá v místním minipivovaru

annas

Teoreticky se dá chmel pěstovat všude., nenmusí být kvalitní, tedy určený pro vývoz a pro pivovary. Proto jsou vymezené chnelařské oblasti.

Důležité jsou požadavky na jeho pěstování

  1. Voda – často nestačí dešťové srážky, je třeba zavlažovat v době rlstu
  2. půda -hlinitá, až jílovohlibnitá, hlnitopísčitá

3.světlo .- nejvhodnější orientace severo-jižní
4.teplota – začíná rtůst od 4 stupňů, , pakl se zvyšuje, ale vadí kolísavá.
5. živitny – množství minerálů a stopových prvků.

Pěstování chmele na Moravě
MZLU Brno, Agronomická fakulta
Bakalářská práce
Brno 2009

Nejde mně vložit odkaz na pdf
Pavel Kretek

Dochy

Může růst téměř všude. Komerční pěstování ale má smysl jen na lepších místech.